Pewna starsza kobieta przez wiele lat borykała się z nietypową naroślą na plecach w kształcie rogu, która wyglądem przypominała również wielki ząb. Ponad 20-centymetrowa zmiana powodowała wielki ból i swąd. Historia kobiety jest jednym z najbardziej zaskakujących przypadków medycznych.

Historię opisuje Radio Zet. 65-letnia wówczas kobieta zgłosiła się do dermatologa z powodu narośli, która – jak sama przyznała – rosła przez 22 lata. Na jej plecach znajdowała się 22-centymetrowa narośl w kształcie rogu. Lekarze, którzy określili ją jako róg skórny stwierdzili, że kształtem przypominał on wielki ząb.

Przeprowadzone badania wykazały, że jest to zmiana łagodna, bez większych powikłań, dlatego bez problemu można było ją usunąć. Medycy zgodnie przyznali, że powodem, dla którego tak nietypowa narośl rosła na plecach kobiety było zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Róg skórny (cornu cutaneum) jest twardą zmianą skórną, powstałą z keratyny, czyli białka tworzącego górną warstwę skóry. W zależności od przypadku, może on przyjmować formę dużego guza, rogu lub stożka.

One of the longest horns recorded. Check it out at https://nextstepsinderm.com/derm-topics/great-cases-from-the-jdd-a-giant-cutaneous-horn/. @jddonline

Opublikowany przez JDD – JDDonline.com Środa, 18 września 2019

Wśród przyczyn powstawania takich narośli, poza zakażeniem wirusem brodawczaka wymienia się promieniowanie słoneczne. Niekiedy również może być to pierwszy symptom rozwoju nowotworu skóry. Inne przypadki mogą się pojawiać z powodu oparzeń lub innych niegroźnych schorzeń skóry.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę