Nagroda Nobla
Pixabay.com

W piątek ogłoszono laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymali ją Alaksandr Bialacki z Białorusi i dwie organizacje walczące o prawa człowieka: rosyjski Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskiej.

W uzasadnieniu napisano, że „Aleś Bialacki był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego, który pojawił się na Białorusi w połowie lat 80. XX wieku. Poświęcił swoje życie na promowanie demokracji i pokojowego rozwoju w swoim rodzinnym kraju”.

W dalszej części uzasadnienia wskazano, że Bialacki w 1996 roku założył organizację Wiosna, która następnie przeobraziła się w organizację praw człowieka. Protestowała ona między innymi przeciwko stosowaniu przez władze tortur na więźniach politycznych.

Rosyjska organizacja praw człowieka Memoriał została natomiast założona w 1987 roku w byłym Związku Radzieckim. W uzasadnieniu czytamy, że jej celem było to, aby „ofiary ucisku komunistycznego reżimu nigdy nie zostały zapomniane”.

Ukraińskie Centrym Wolności Obywatelskich z kolei zostało założone, aby „wzmocnić ukraińskie społeczeństwo obywatelskie i wywierać presję na władze, by uczyniły z Ukrainy pełnoprawną demokrację”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę