Rekordowa liczba zakażeń od wielu lat. Rosja zmaga się z epidemią

Ruszają odszkodowania za niepożądane skutki szczepionki Astra Zeneca
fot. Pixabay

Portal „Meduza” przekazał, że w Rosji odnotowano największą od 30 lat liczbę zachorowań na odrę. Ludzie coraz częściej chorują także na krztusiec, ospę wietrzną i inne infekcje, przeciwko którym mogą się szczepić dzieci i dorośli.

REKLAMA

Odra jest chorobą infekcyjną wywołaną przez paramiksowirus, który najczęściej atakuje dzieci w wieku przedszkolnym. Infekcja przenosi się głównie drogą kropelkową, choć zdarzają się przypadki zakażenia poprzez kontakt z zanieczyszczonym moczem osoby chorej.

Coraz większe problemy w Rosji

W ostatnim czasie Europa doświadcza wzrostu przypadków zachorowań na odrę, co wyróżnia się szczególnie w Rosji. Ten kraj odnotował największą liczbę przypadków od trzech dekad, ze wzrostem do 13 tysięcy zakażeń w 2023 roku, co stanowi 128-krotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.

REKLAMA

Z kolei, jak podaje niezależny portal „Meduza”, Rosja zmaga się również z nasileniem innych chorób zakaźnych. Na przykład, przypadki krztuśca wzrosły w 2023 roku do niemal 53 tysięcy, co jest siedemnastokrotnie większą liczbą w porównaniu do roku poprzedniego. Według analityków z projektu „To Be Precise”, te statystyki wskazują na rekordowy poziom zachorowań na tle ostatnich dekad po rozpadzie ZSRR.

Dostęp do bieżących danych dotyczących sytuacji epidemiologicznej w Rosji jest coraz trudniejszy, szczególnie po decyzji Rospotrebnadzor o zaprzestaniu miesięcznego raportowania w 2024 roku. Brak transparentności w przekazywaniu informacji utrudnia globalne działania profilaktyczne i reakcje na potencjalne zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych w regionie.