fot, Ministry of Defense of Russia | Creative Commons Attribution 4.0

Na wschodzie cały czas ruchy wojskowego sprzętu. Rosjanie przerzucili mobilne zestawy rakietowe „Iskander”, z co najmniej dwóch brygad, na zachód – według organizacji Conflict Intelligence Team (CIT). Ruchy wojsk odnotowuje się także w Donbasie. Według ukraińskiego wywiadu, separatyści rozmieścili tam 275 jednostek sprzętu, łamiąc porozumienia mińskie.

„Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie rozmieścili 275 jednostek sprzętu wojskowego z naruszeniem porozumień mińskich” – podały siły zbrojne Ukrainy.

Kreml przerzuca wojska z dalekich, wschodnich prowincji Rosji na zachód. „CIT przeanalizowała kilka nagrań w mediach społecznościowych, na których – według tej organizacji – widać przemieszczanie wojskowego sprzętu na Dalekim Wschodzie i w obwodzie swierdłowskim w Rosji w kierunku zachodnim” – informuje Radio Swoboda.

Według analityków, na nagraniach widać przemieszczające się, operacyjno-taktyczne zestawy „Iskander-M”. Filmiki pojawiły się w pierwszej kolejności na TikToku, a potem na Twitterze 11 stycznia. Na innym nagraniu – z obwodu swierdłowskiego, z 13 stycznia – także widać zestawy rakiet „Iskander-M”, poruszające się w kierunku zachodnim.

Powołując się na informacje z otwartych baz danych, CIT podaje, że pociągi ze sprzętem rakietowym wyruszyły ze stacji kolejowej, której niedaleko mieszczą się bazy 103. i 107. brygady rakietowej armii rosyjskiej.

Rosjanie – jak zwykle – zaprzeczają wszelkim takim „insynuacjom”. Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapewniło, że sprzęt i skład osobowy jest przerzucany w związku z „nagłym sprawdzianem gotowości”. Sprawdzian ma rzekomo obejmować przemieszczenie na poligony „w znacznej odległości od punktów stałej dyslokacji”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę