Rosjanie rozpoczynają leczenie koronawirusa. Mają własny lek

REKLAMA

Avifavir to zarejestrowany właśnie pierwszy rosyjski lek na koronawirusa. Jak poinformowano, od 11 czerwca medykament zacznie być stosowany w szpitalach w leczeniu pacjentów. Do końca tego miesiąca do placówek medycznych w Rosji ma trafić 60 tys. dawek Avifaviru.

Lek został oparty na japońskim preparacie antygrypowym o nazwie Favipiravir. 1 czerwca rozpoczęto ostatni etap badań klinicznych na grupie 330 zakażonych SARS-CoV-2, ale ministerstwo zdrowia już poinformowało o zatwierdzeniu Avifaviru.

– To game changer – powiedział w poniedziałek agencji Reutera dyrektor RDIF, funduszu inwestycyjnego Rosji, Kirił Dmitriew, który odpowiada za rozwój i finansowanie produkcji leku. Jego zdaniem na świecie – oprócz Avifaviru – są obecnie tylko dwa leki antywirusowe, które rzeczywiście są skuteczne: amerykański Remdesivir oraz japoński Favipiravir.

REKLAMA

Dmitriew poinformował również, że przeprowadzone do tej pory badania wykazały skuteczność Avifaviru. Zdaniem szefa RDIF tylko w maju 65 proc. z 40 pacjentów, u których zastosowano Avifavir, uzyskało negatywny wynik testu w kierunku zakażenia koronawirusem już po pięciu dniach leczenia. Dmitriew jest zdania, że 90 proc. poddanych leczeniu Avifavirem pozbędzie się koronawirusa w mniej niż 10 dni.