Lisiczańsk
Twitter | The Kyiv Independent

Jak mówi lokalny gubernator, siły rosyjskie „szturmują” wschodnioukraińskie miasto Łysyczańsk, w wyniku ostrzału zginęło ośmiu cywilów. Serhiy Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, powiedział, że 21 innych osób zostało rannych w ataku, który miał miejsce podczas pobierania wody z tankowca.

Wcześniej w poniedziałek polecił ludziom natychmiastową ewakuację ze względu na „realne zagrożenie dla życia i zdrowia”. Region jest głównym celem militarnym Rosji cztery miesiące po inwazji na Ukrainę.

Od czasu wycofania się z obszaru wokół stolicy Kijowa na początku kwietnia rosyjscy wojskowi i ich separatystyczni sojusznicy próbują wyprzeć siły ukraińskiego rządu z Ługańska i sąsiedniego regionu Doniecka, które razem tworzą pas przemysłowy Donbasu.

Tygodnie zaciekłych ostrzałów artyleryjskich spustoszyły obszary miejskie i wiejskie, pozostawiając nieznaną liczbę ofiar śmiertelnych i rannych. Łysyczańsk, miasto podobne wielkością do Siewierodoniecka po drugiej stronie rzeki Siversky Doniec, przed obecnymi walkami liczyło 95 000 mieszkańców.

Gubernator Haidai napisał w Telegramie, że ukraińskim obrońcom Łysychańska brakowało artylerii dalekiego zasięgu, a Rosjanie używali do ataku wszelkiego rodzaju broni. „Sytuacja w mieście jest bardzo trudna” – powiedział wcześniej. „Ratuj siebie i swoich bliskich. Zadbaj o dzieci”.

Rosyjskie wojsko twierdzi, że w niedzielę zabiło 14 „najemników” z Gruzji i „liczbę państw europejskich” 3 km (1,8 mil) od Łysychańska. Raport nie mógł być zweryfikowany niezależnie.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę