Dwie tamy w Michigan zostały przerwane przez rzekę jednego dnia. To wystarczyło, aby ze swoich domów musiało uciekać aż 10 tys. osób. Jak prognozują władze, kilkanaście godzin wystarczy, aby pobliskie miasta zalała woda.

Rzeka Tittabawassee zniszczyła dwie zapory na terenie Michigan we wtorek wieczorem. Wprowadzono stan wyjątkowy, co skutkowało ewakuacją tysięcy mieszkańców. Zgodnie z przewidywaniami, w środę 7 metrowa fala powodziowa zaleje około 3,5 tys. domów.

– W ciągu najbliższych 12–15 godzin w śródmieściu Midland powódź będzie sięgać niecałych 3 metrów. Spodziewamy się historycznie wysokiego poziomu wody – mówi Gretchen Whitmer, gubernator stanu Michigan.

Dla mieszkańców zostały już przygotowane schrony. Do nich mogą się udać całe rodzin i bliscy z innych części stanu. Czekają również schroniska, które zbudowano na obszarze całego hrabstwa.

Z kolei New York Times podaje, że cała sprawa jest jeszcze bardziej kłopotliwa organizacyjne z uwagi na epidemię koronawirusa. Problemem może być zdaniem gubernator, zachowanie dystansu społecznego w schroniskach. Dla wszystkich jednak będą zapewnione maseczki ochronne.

– Prosimy wszystkich, żeby wciąż zakładali maseczki, kiedy będą w domach bliskich lub w schroniskach – apeluje Whitmer.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę