REKLAMA

Zatoka Botnicka
Fot. Twitter

Fala arktycznego mrozu sprawiła, że doszło do zamarznięcia całej Zatoki Botnickiej. Po raz ostatni do takiego zdarzenia doszło na początku 2011 roku. Fińskie służby przekazały, że obecnie w różnych częściach Bałtyku pokrywy lodowej jest 4 razy więcej niż zwykle.

REKLAMA

Rekordowe wysokie mrozy od kilku dni obecne są nad Skandynawią. W ostatnich dniach na północy Finlandii odnotowano rekordową wartość -42,7 stopnia Celsjusza. Do ocieplenia ma dojść dopiero w najbliższym tygodniu.

Takie warunki sprawiły, że po raz pierwszy od 2011 roku doszło do całkowitego zamarznięcia Zatoki Botnickiej. Zarówno jej wody, jak i Zatoki Fińskiej są skute lodem o grubości 20-50 centymetrów. U wybrzeży pogranicza Szwecji i Finlandii pokrywa sięga nawet metra.

REKLAMA

Bardzo wysokie mrozy z ostatnich dni wciąż są znacznie niższymi wartościami od rekordowych. Najniższą temperaturę w Finlandii w historii pomiarów odnotowano w 1999 roku, kiedy to w miejscowości Kittila na północy kraju termometry wskazywały -51,5 stopnia.

Nad polskim wybrzeżem lodu jednak w najbliższej przyszłości nie należy się spodziewać. Siarczysty mróz musiałby utrzymywać się przez dłuższy czas, jednak iście arktyczna aura nie zagości w Polsce na tyle długo.

REKLAMA

REKLAMA