Któremu politykowi Polacy zostawiliby dziecko, a któremu pożyczyli pieniądze. Sondaż
fot. Kalinka261015
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 pl

Pod koniec sierpnia w mediach pojawił się nietypowy sondaż zaufania do polityków. Któremu politykowi Polacy zostawiliby dziecko pod opieką, a któremu pożyczyli pieniądze? Badanie wskazuje, że politycy na ogół nie cieszą się dużym zaufaniem obywateli. Prawie połowa badanych nie oddałaby dziecka pod opiekę żadnemu politykowi nawet na minutę! Część Polaków nie miałaby nic przeciwko, ale pociechę pozostawiliby tylko pod okiem wybranych.

Sondaż United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” (25-26 sierpnia na grupie 1000 osób) dosadnie pokazuje, że Polscy politycy – niezależnie od ugrupowania – nie cieszą się społecznym zaufaniem. Zwłaszcza w kwestiach finansowych i wychowawczych…

Któremu politykowi pożyczyłbyś pieniądze?

Na pytanie, „któremu politykowi pożyczyłbyś pieniądze” aż 50,4 proc. respondentów odpowiedziała, że „żadnemu”! Mniejsza część badanych byłaby w stanie zaufać jednemu z wybranych polityków w tej kwestii. 14,2 proc. respondentów pożyczyłoby pieniądze Donaldowi Tuskowi. 12,5 proc. badanych udzieliłoby pożyczki Jarosławowi Kaczyńskiemu, a 9,1 proc. nie obawiałoby się powierzyć swoich pieniędzy Rafałowi Trzaskowskiemu.

Z drugiej strony – Polacy raczej woleliby nie pożyczać pieniędzy Jackowski Sasinowi (0,5 proc.) i Beacie Szydło (0,6 proc.). Trudno o pożyczkę byłoby też Robertowi Biedroniowi, któremu zaufało tylko 0,7 proc. badanych.

Z którym politykiem poprowadziłbyś wspólny biznes?

A jak wygląda sprawa, jeśli chodzi o zakładanie wspólnego biznesu? Czy polityk byłby dobrym partnerem biznesowym. W tej materii badani wybierali już innych polityków. Najchętniej wspólny biznes Polacy poprowadziliby z Mateuszem Morawieckim (14,3 proc.). Na drugim miejscu uplasował się przedsiębiorca i jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen, z którym wspólną firmę chętnie poprowadziłoby 12,3 proc. Polaków. Inni (10,8 proc.) dobrego partnera biznesowego upatrują w Rafale Trzaskowskim.

Najmniej zaufania Polacy mieli – znów – do Jacka Sasina (0,1 proc.). Nie chcieliby też zakładać firmy z Błaszczakiem (0,1 proc.), Bosakiem (0,3 proc.), Czarzastym (0,3 proc.) i Biedroniem (0,3 proc.).

Z którym politykiem zjadłbyś wspólny obiad?

Może obiad? Czy Polacy są skłonni zjeść chociaż obiad z politykiem? Aż 32,1 proc. nie przełknęłoby niczego w towarzystwie żadnego polskiego polityka. 18 proc. badanych chętnie przekąsiłoby coś z Rafałem Trzaskowskim. 17,1 proc. respondentów poszłoby na obiad z Tuskiem, a 13,4 proc. z Szymonem Hołownią. Najrzadziej w tej kategorii wskazywano Jacka Sasina, Zbigniewa Ziobrę i Krzysztofa Bosaka.

Któremu politykowi dałbyś zaopiekować się dzieckiem?

Przy tym pytaniu – jak można sobie wyobrazić – aż 49,5 proc. badanych chwyciło swoje pociechy mocno za rączki. Prawie połowa Polaków nie zostawiłaby dziecko pod opieką ŻADNEGO spośród polskich polityków. Ci, którzy byliby w stanie się na to zgodzić, najczęściej wskazywali Rafała Trzaskowskiego (14,4 proc.). 8,6 proc. zaufałoby w tej kwestii Donaldowi Tuskowi, a 7,9 proc. zostawiłoby dziecko pod opieką Beaty Szydło.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę