Strzelanina w rosyjskiej szkole w Iżewsku. Dziesiątki zabitych i rannych
fot. Twitter

Dziś rano doszło do dramatycznej strzelaniny w jednej z rosyjskich szkół. Napastnik zrobił tam prawdziwą krwawą jatkę. Początkowo media informowały o 6 zabitych i ponad 20 rannych. Później agencja Reutera zaktualizowała śmiertelny bilans, donosząc o 9 zabitych. Według innych źródeł nie żyje 13 osób. To już trzecia strzelanina w rosyjskich szkołach, w ciągu ostatnich dwóch lat. Według nieoficjalnych informacji niemieckich mediów, sprawca miał popełnić samobójstwo.

Do strzelaniny doszło w miejscowości Iżewsk – 1200 kilometrów na wschód od Moskwy. Miasto znajduje się w rosyjskiej republice Udmurcji, która leży w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Według „BBC”, napastnik zaczął strzelać w szkole nr 88. W placówce uczy się około 1000 uczniów, szkoła zatrudnia ok. 80 nauczycieli.

Szkolna masakra rozpoczęła się rzekomo w poniedziałek rano, 26 września. Około godziny 11:00 agencja Reutera donosiła, że w strzelaninie zginęło 9 osób. Wśród nich było pięcioro dzieci, dwóch ochroniarzy oraz inni członkowie personelu. Później okazało się, że śmiertelny bilans nadal rośnie. Jak podała rosyjska agencja TASS – powołując się na informacje śledczych – zginęło nie 9, ale 13 osób!

Według tej samej agencji, napastnik miał przynieść do szkoły dwie sztuki broni. „Reuters” podaje, że terrorysta był ubrany w kominiarkę oraz czarną koszulkę, na której było widać nazistowskie symbole. Zarówno tożsamość, jak i motywy sprawcy nie są na razie znane.

Strzelanina w rosyjskiej szkole w Iżewsku. Nie żyje 13 osób, dziesiątki rannych

Według niepotwierdzonych informacji, pozyskanych przez niemiecki dziennik „Bild”, po strzelaninie napastnik miał popełnić samobójstwo. Portal „themoscowtimes.com” podaje, że na miejscu pracowało 14 karetek i zespołów ratownictwa medycznego.

Jak podaje „Reuters” – to już trzecia szkolna strzelanina na terenie Rosji w ciągu ostatnich dwóch lat. Do ostatniej masakry doszło w maju 2021 roku w Kazaniu. Wówczas napastnik pozbawił życia siedmioro dzieci i dwoje dorosłych. Niespełna rok później – w kwietniu 2022 roku – mężczyzna otworzył ogień w przedszkolu, w rejonie Uljanowsk. Wówczas zginęło tam dwoje małych dzieci oraz jeden nauczyciel.

Do sieci trafiły nagrania, na których widać paniczną ewakuację szkoły w Iżewsku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę