Coraz bliżej jest do wypuszczenia do dystrybucji szczepionki na koronawirusa. Fazy testowe jednak dopiero trwają, ale już teraz można być pewnym, że nie będzie można ich kupić w aptece, a ponadto będą bardzo kosztowne.

W ostatni poniedziałek amerykański koncern Pfizer przekazał, że wspólnie z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE tworzy szczepionkę, której skuteczność ocenia się obecnie na 90 proc. W środę z kolei Komisja Europejska doszła do porozumienia z dwoma firmami i ustaliła warunki zakupu 300 milionów dawek szczepionki.

Mikrobiolog i wirusolog, pracownik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z TVP Info powiedział, że w Polsce szczepionka nie będzie tak łatwo dostępna.

Szczepionki na pewno nie będzie można kupić w aptece. Na początku dystrybucji będzie ona bardzo kosztowna. Wpływają na to między innymi bardzo wymagające warunki, w których będzie musiała być przechowywana – powiedział.

Prof. Gut dodał także, że obecnie w trzeciej fazie testów znajduje się obecnie aż 12 szczepionek o różnym poziomie zaawansowania technologicznego i różnych mechanizmach działania. Zdaniem wirusologa „zapowiedziana 9 listopada szczepionka jest najbardziej nowatorska i daje największe nadzieję”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę