Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) najprawdopodobniej nie wyda rekomendacji na szczepienie kobiet w ciąży szczepionkami Pfizera i BioNTech. Taką informację przekazał dr Paul Offit, członek Komitetu Doradczego ds. Szczepionek i Produktów Pokrewnych FDA.

W ostatni czwartek komitet wydał pozytywną rekomendację, jeśli chodzi o zatwierdzenie szczepionki Pfizera do użycia w sytuacjach nadzwyczajnych. Za przyjęciem projektu zagłosowało 17 członków, zaś przeciwko – czterech.

– Sądzę, że rekomendacja będzie taka, by nie podawać tej szczepionki ciężarnym, zanim nie dowiemy się więcej – powiedział dr Offit w rozmowie z CNN, cytowany przez ,,Rzeczpospolitą”.

Z drugiej jednak strony dr Offit oznajmił, że przeprowadzane na szeroką skalę testy w ramach trzeciej fazy badań nad szczepionką obejmują również kobiety w ciąży. Wszystko za sprawą faktu, że niektóre uczestniczki nawet nie wiedzą, że w momencie podania szczepionek są w ciąży.

– Mamy więc ok. dwóch tuzinów kobiet, które dowiedziały się, że są w ciąży, już po podaniu im drugiej dawki szczepionki. I nie widać żadnych szkodliwych skutków w ich przypadku, ale ich dzieci jeszcze nie przyszły na świat – dodał dr Offit.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!