burak
fot. Pixabay

Istnieje wiele gatunków warzyw. Nie wszystkie mają identyczne wymagania. Warto pod każde z nich dopasowywać optymalną dla nich odżywkę. Ogólnie rzecz biorąc, mielibyśmy wtedy zdecydowanie więcej pracy. Szczególnie gdy bardziej odpowiadają Ci naturalne preparaty, które możesz zrobić własnoręcznie. Jeśli natomiast szukasz czegoś bardziej kompleksowego, to sięgnij po kefir. Niewykluczone, że właśnie ten produkt okaże się idealnym środkiem. Sprawdź, jak nawozić nim warzywa w ogrodzie.

Dlaczego warto zastosować kefir jako nawóz do warzyw? Czy można go użyć do każdej rośliny?

Niestety nie ma nawozu, który nadawałby się absolutnie do każdej rośliny w ogrodzie. Kefir ma naprawdę ogromne zastosowanie – sprawi, że ogórki, pomidory, fasolka szparagowa czy papryka dadzą bogatszy plon. Nabiał zawiera cały zestaw składników, które wspierają rozwój roślin. Ma potas, azot, wapń, fosfor i żelazo. Dodatkowo polepszy skład i budowę gleby, na której rozwijają się rośliny, jeśli nie jest ona zasobna w substancje pokarmowe.

Ponadto kefir z uwagi na obecną w nim zbawienną florę bakteryjną ochroni także Twoje uprawy przed różnymi chorobami, które mogą je zaatakować. Chodzi przede wszystkim o choroby grzybowe.

Odżywka z kefiru

Aby przyrządzić uniwersalną odżywkę dla roślin na bazie kefiru, najpierw przyszykuj spory pojemnik (np. wiadro). Potem weź opakowanie kefiru (o pojemności 1 litra) i po otwarciu przelej go do pojemnika (warto nabiał wcześniej włożyć do lodówki, aby się schłodził). Teraz rozcieńcz go 10 litrami wody (najlepiej lekko ciepłej). Połącz wszystko starannie ze sobą, aż gęsty biały napój dobrze rozpuści się w cieczy. Tak uzyskaną mieszanką podlej uprawy. Możesz także przelać ją do pojemnika ze spryskiwaczem i podać dolistnie roślinom.

Zobacz też: Dlaczego pomidory malinowe są droższe od innych? Wszystko przez 1 szczegół


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę