Trzymasz kwiaty w domu? Jeśli nie, to po wynikach tych badań zmienisz zdanie

Wyniki opublikowanego na łamach czasopisma Complementary Therapies in Medicine badania sugerują, że trzymanie świeżych kwiatów lub zieleni w domu, w pobliżu łóżka szpitalnego lub na biurku w miejscu pracy pozwala zniwelować poziom stresu.

   

Działania polegające na uśmierzeniu stresu było znane już od jakiegoś czasu. Najnowsze badania wykazały jednak coś bardziej zaskakującego – okazało się, że kwiaty lub zieleń mogą również wpłynąć na uśmierzenie bólu fizycznego.

Jak wynika z cytowanego przez ,,Wprost” badania przeprowadzonego przez American Society for Horticultural Science, rośliny mogą terapeutycznie wpływać na pacjentów chirurgicznych.

   

W analizie udział wzięło blisko 90 pacjentów, którzy nieco wcześniej przeszli operację wycięcia wyrostka robaczkowego. Podzielono ich ze względu na ilość roślin w ich pokojach. Wyniki pokazały, że te osoby, które miały więcej kwiatów w swoim otoczeniu były mniej zestresowane i cechował ich większy spokój oraz odporność na ból pooperacyjny.

W argumentacji takich wyników badacze przypomnieli, że kwiaty wpływają na lepsze samopoczucie, a także podświadomie pomagają zignorować negatywne odczucia fizyczne. Efektem tego jest pojawienie się działamia psychosomatycznego.

   

Taki stan rzeczy doprowadził również do tego, że pacjenci, którzy mieli w swoich pokojach rośliny mieli także niższe ciśnienie krwi, wolniejsze tempo i niższy poziom bólu.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News