Fot. Facebook.com//MinisterstwoObrony

Jak zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – Polska jest gotowa przeszkolić ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Przeszkolenie miałoby się odbywać w ramach misji Unii Europejskiej. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy przekazał we wtorek, w rozmowie z PAP, że Ukraina otrzyma zachodnie samoloty wielozadaniowe. „Nie mogę podać dokładnej liczby myśliwców F-16, które dostaniemy od zachodnich sojuszników, ale będzie ich kilkadziesiąt” – powiedział płk. Jurij Ihnat.

Nie jest jeszcze jasne, czy Polska znajdzie się w koalicji państw, które przekażą Ukrainie samoloty F-16. Mariusz Błaszczak zapowiedział już jednak przekazanie innej formy wsparcia, a mianowicie szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich maszynach – podaje „Polsat News”.

„Zaproponowałem, żeby było to zadanie realizowane w ramach misji Unii Europejskiej. To doskonały przykład współpracy państw UE oraz możliwość obniżenia kosztów takiego szkolenia” – powiedział szef MON na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony krajów UE w Brukseli.

„Chciałbym podkreślić bardzo wysoką ocenę tej misji dokonaną przez agendy UE. To świadczy o dużym przygotowaniu naszych instruktorów. (…) Jest to przykład znakomitej współpracy państw europejskich na rzecz wsparcia dla Ukrainy. Jest to narzędzie, które pozwoli na refundację ponoszonych kosztów podczas szkolenia żołnierzy ukraińskich” – dodał wicepremier.

Polska deklaruje gotowość do szkolenia ukraińskich pilotów na F-16

Błaszczak poinformował także o rozmowie z ministrem obrony Niemiec, Borisem Pistoriusem. Odpowiednicy rozmawiali o ustanowieniu w Polsce hubu, w którym będą serwisowane czołgi, użytkowane na Ukrainie. „Rozmawialiśmy również na temat wydłużenia obecności Patriotów niemieckich na ziemi polskiej. Jestem tu optymistą. Sądzę, że w niedługim czasie minister Pistorius odwiedzi Polskę. Będziemy mieli sposobność, żeby na ten temat rozmawiać w szczegółach” – zapowiedział minister Błaszczak.

„Rozmawiałem także z komisarzem Bretonem na temat produkcji amunicji w polskich zakładach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. (…) Mamy zapewnienie dotyczące tego, że w bardzo krótkim czasie proces zostanie uruchomiony. Komisja Europejska dysponuje odpowiednimi funduszami, które chce przeznaczyć na inwestycje w uruchomienie, tudzież rozwinięcie mocy produkcyjnych poszczególnych zakładów. A polski przemysł zbrojeniowy jeśli chodzi o produkcje amunicji należy do europejskiej czołówki” – mówił wicepremier w trakcie konferencji prasowej w Brukseli.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę