Ukraińcy oddali Awdijiwkę Rosjanom, ale straty wroga są potężne

Ukraińcy wycofali się z Awdijiwki. Miasto przejmują Rosjanie
fot. Autor Nieznany | Creative Commons Attribution 4.0

Rosjanie przejęli Awdijiwkę. W nocy pojawiły się informacje o wycofaniu ukraińskiej armii z miasta na wschodzie kraju. Po doświadczeniach z Bachmutu Ukraińcy nie zdecydowali się na mordercze walki uliczne. „Ukraińscy wojskowi wyszli z Awdijiwki. Zgodnie z rozkazem wyszliśmy z Awdijiwki na wcześniej przygotowane pozycje”– poinformował w nocy z piątku na sobotę na Telegramie dowódca zgrupowania Tauryda, gen. Ołeksandr Tarnawski.

REKLAMA

Liczącą przed wojną 30 tys. mieszkańców Awdijiwka dziś mało kto już zamieszkuje. W nocy z piątku na sobotę dowódca zgrupowania Tauryda, gen. Ołeksandr Tarnawski, poinformował o wyjściu wojsk ukraińskich z miasta. „Brama Doniecka” została przejęta przez Rosjan.

„W sytuacji, gdy wróg idzie po trupach swoich żołnierzy i ma przewagę w liczbie pocisków dziesięć do jednego, pod ciągłym bombardowaniem, była to jedyna słuszna decyzja” – stwierdził Tarnawski w komunikacie na Telegramie, przytoczonym przez Portal Obronny Super Expressu.

REKLAMA

Ukraińcy oddali Awdijiwkę Rosjanom. Trwa odwrót ukraińskiej armii z „bramy Doniecka”

Ukraińcy nie opuszczają miasta „z pustymi rękami”. Generał podkreślił, że wcześniej nie dopuszczono do okrążenia Awdijiwki, a w czasie walk o miasto zginęło 20 tys. rosyjskich żołnierzy. Zgodnie z zasadami przyjętymi na początku wojny, Ukraińcy nie podają własnych strat. „Bohaterowie nie umierają” – widnieje napis na stronie ukraińskich sił zbrojnych.

„Siły ukraińskie zaczęły wycofywać się z Awdijiwki, a siły rosyjskie wydają się skupiać na utrudnianiu całkowitego wycofania się Ukrainy lub zapobieganiu mu. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał pułkownik Oleksandr Syrski, oświadczył wczesnym rankiem czasu ukraińskiego 17 lutego, że rozkazał siłom ukraińskim w Awdijówce wycofać się na korzystniejsze pozycje obronne, aby uniknąć okrążenia i uratować życie ukraińskiego personelu (…)” – zakomunikował w najnowszym raporcie Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według źródeł rosyjskich, które przytacza Portal Obronny „SE”, Ukraiński odwrót z Awdijiwki ma przebiegać „coraz bardziej chaotycznie”, a co za tym idzie – jest „bardziej kosztowny”. Specjaliści z ISW nie zauważyli natomiast sygnałów takiego przebiegu wycofywania wojsk. Odwrót przebiega raczej spokojnie i według planu.

REKLAMA