wołyń
fot. Grzegorz Naumowicz/ Wikipedia | screen Facebook

Portal „Monitor Wołyński” poinformował, że Ukraińcy ze wsi Hołoby, położonej na wschodzie Ukrainy, w ramach podziękowania dla Polaków posprzątali tamtejszy cmentarz, gdzie spoczywają polskie ofiary rzezi wołyńskiej.

Uporządkowanie cmentarza pierwszy raz miało miejsce w 2021 roku w ramach projektu „Zapomniane cmentarze Wołynia”. Wtedy to wolontariusze z Polski i Ukrainy razem sprzątali cmentarze katolickie na Wołyniu. Projekt był koordynowany przez Fundację Partnerstwa dla Europy Środkowo-Wschodniej i miał być kontynuowany w tym roku, jednak ze względu na rosyjską inwazję nie można było go zrealizować. Mimo tego, cmentarz, na którym spoczywają Polacy został uporządkowany przez Ukraińców.

– W porządkowaniu cmentarza wzięli udział mieszkańcy wsi, w tym pracownicy branży kultury oraz przedstawiciele rady wiejskiej. W pracach, które trwały codziennie od wtorku do piątku, uczestniczyło łącznie ok. 20 osób. Wśród wolontariuszy byli także przesiedleńcy ze wschodu Ukrainy, którzy obecnie znaleźli schronienie w Hołobach – przekazał Serhij Harbaruk, przewodniczący Hołobskiej Zjednoczonej Hromady Terytorialnej, który również podziękował Polakom.

– Chcemy podziękować narodowi polskiemu za to wsparcie, jakiego udziela Ukrainie teraz, w czasie rosyjskiej agresji wojskowej. Naszym obowiązkiem jest utrzymanie cmentarza w należytym stanie, żeby nie było nam za niego wstyd – powiedział Harbaruk.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!