Oprócz min, ukraińskie pola mogą być gęsto posiane niewybuchami pocisków artyleryjskich | fot. Twitter

Wojna jeszcze się nie skończyła, ale Ukraińcy już teraz podejmują wysiłek rozminowywania „skażonych” minami przez Rosjan terenów. Nic dziwnego. Zaminowany areał Ukrainy jest tak wielki, że pozbycie się pozostałości po najeźdźcach zajmie lata, jeśli nawet nie dekady. Do sieci trafiło nagranie, które pokazuje jak ukraińscy saperzy rozminowują obsiane zbożami pola. Na oko jest to bardzo mozolna i czasochłonna praca…

Ukraińcy już działają. Saperzy rozpoczęli rozminowywanie pól uprawnych. W ostatnim czasie media wiele razy donosiły o maszynach rolniczych, które na Ukrainy wjechały na minę. Giną nie tylko żołnierze, ale także rolnicy, którzy starą się uratować plony z najżyźniejszych ziem na globie, które żywią nie tylko Ukrainę, ale także np. część Afryki.

Do sieci trafiło nagranie, które pokazuje mozolny wysiłek ukraińskich saperów, poszukujących min, aby odblokować prace polowe przed nadchodzącymi żniwami. Na swoim Twitterze film zamieści ukraiński polityk Anton Haraszczenko.

„W ten sposób nasze pola są rozminowywane, aby rolnicy mogli zbierać plony” – napisał Haraszczenko na swoim Twitterze.

Nie wszędzie obsiano pola. Zaminowanych może być ok. 5 MILIONÓW HEKTARÓW PÓL

Jak donosił w maju „Tygodnik Poradnik Rolniczy” – nie wszystkie pola mogły zostać obsiane z powodu dużego zagęszczenia materiałów wybuchowych, którymi zostały zaminowane przez Rosjan. Z badań przeprowadzonych tylko w obwodach kijowskim i czernichowskim wynika, że zaminowanych może być niemal 5 milionów hektarów pół uprawnych.

„Jak dotąd liczba zaminowanych obszarów jest bliska prawdy, ale pracujemy nad analizą i tworzeniem bardziej szczegółowych wskaźników pod względem każdego konturu pola w strefie walki. Ustaliliśmy, że całkowita powierzchnia przypuszczalnie zaminowanych pól wynosi 4,8 miliona hektarów” – przekazują Ukraińcy.

Do celowo zrzucanych na ukraińskie pola min będzie należało doliczyć także tysiące niewybuchów z pocisków artyleryjskich i rakiet, które spadają na tam każdego dnia.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę