Ukraiński wywiad ujawnia: Szojgu chce wysłać na Ukrainę nastolatków

fot. Пресс-служба Президента РФ | CC-BY-SA-4.0

Władimir Putin – tropem Stalina – zamierza osiągać swoje cele bez względu na cenę i bez względu na ilość ofiar. Tak wynika z dokumentu, podpisanego przez ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Mocą rozporządzenia Szojgu nakazał przygotowanie 17-letnich członków organizacji „Junarmia” do udziału w wojnie na Ukrainie, co Rosjanie nazywają „operacją specjalną na Ukrainie”. Szacuje się, że w całej Rosji jest ponad… 16 milionów członków tej organizacji.

REKLAMA

Do szokującego dokumentu miał dotrzeć ukraiński wywiad, który następnie opublikował zdjęcie rozporządzenia na Twitterze. Jego tytuł brzmi „O zaangażowaniu członków wojskowo-patriotycznego ruchu 'Junarmia’ w specjalnej operacji na terenie Ukrainy”.

Na dokumencie widnieje podpis ministra obrony Federacji Rosyjskiej – Siergieja Szojgu. W rozporządzeniu napisano, że rosyjskie wojsko ma sprawdzić „stopień przygotowania 17-letnich rezerwistów do udziału w działaniach wojennych w Ukrainie”. Kontrolę nad wykonaniem rozkazu powierzono szefowi głównego wydziału wojskowo-politycznego Sił Zbrojnych FR Giennadijowi Żidko.

REKLAMA

16 mln rosyjskich harcerzy na front?

Dane, które przytoczył ukraiński wywiad, mówią, że w Rosji jest około 16 milionów członków wojskowo-patriotycznego ruchu „Junarmia”. Udział w wojnie nie jest raczej przewidywany dla członków poniżej 17 lat. Istnieje natomiast możliwość, że wezmą w niej udział członkowie, mający 17-18 lat. Jest ich ok. 64,4 tysiące.

„Junarmia” to utworzone w październiku 2015 roku Ogólnorosyjskie Narodowe Stowarzyszenie Patriotycznego Ruchu Społecznego „Młoda Armia”. Młodzieżowa organizacja została założona i sfinansowana przez rząd Federacji Rosyjskiej, a dokładniej rosyjski resort obrony. „Junarmia” kieruje się misją szkolenia przyszłego personelu służb mundurowych, a także wpajania młodzieży wartości patriotycznych, poświęcenia dla Rosji oraz nauczania młodzieży o historii kraju i wojskowości. Do organizacji przyjmuję się dzieci po ukończeniu 8 roku życia. (Wikipedia)

REKLAMA

Do 2020 roku organizacja ta utworzyła w Rosji ponad 100 ośrodków edukacji wojskowo-patriotycznej. W części z nich szkoleni są spadochroniarze, piloci i czołgiści już w wieku nastoletnim. Oznacza to, że nawet dzieci są przygotowywane na wojnę.

Nie sposób nie widzieć tutaj podobieństwa do niemieckiej organizacji „Hitlerjugend” z czasów II wojny światowej lub sowieckiego „Komsomołu” – czyli organizacji komunistycznej młodzieży w ZSRR, mającej za cel indoktrynację dzieci zgodnie z linią ideologiczną partii komunistycznej.

Podziel się: