fot. Пресс-служба Президента РФ | CC-BY-SA-4.0

Władimir Putin – tropem Stalina – zamierza osiągać swoje cele bez względu na cenę i bez względu na ilość ofiar. Tak wynika z dokumentu, podpisanego przez ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Mocą rozporządzenia Szojgu nakazał przygotowanie 17-letnich członków organizacji „Junarmia” do udziału w wojnie na Ukrainie, co Rosjanie nazywają „operacją specjalną na Ukrainie”. Szacuje się, że w całej Rosji jest ponad… 16 milionów członków tej organizacji.

Do szokującego dokumentu miał dotrzeć ukraiński wywiad, który następnie opublikował zdjęcie rozporządzenia na Twitterze. Jego tytuł brzmi „O zaangażowaniu członków wojskowo-patriotycznego ruchu 'Junarmia’ w specjalnej operacji na terenie Ukrainy”.

Na dokumencie widnieje podpis ministra obrony Federacji Rosyjskiej – Siergieja Szojgu. W rozporządzeniu napisano, że rosyjskie wojsko ma sprawdzić „stopień przygotowania 17-letnich rezerwistów do udziału w działaniach wojennych w Ukrainie”. Kontrolę nad wykonaniem rozkazu powierzono szefowi głównego wydziału wojskowo-politycznego Sił Zbrojnych FR Giennadijowi Żidko.

16 mln rosyjskich harcerzy na front?

Dane, które przytoczył ukraiński wywiad, mówią, że w Rosji jest około 16 milionów członków wojskowo-patriotycznego ruchu „Junarmia”. Udział w wojnie nie jest raczej przewidywany dla członków poniżej 17 lat. Istnieje natomiast możliwość, że wezmą w niej udział członkowie, mający 17-18 lat. Jest ich ok. 64,4 tysiące.

„Junarmia” to utworzone w październiku 2015 roku Ogólnorosyjskie Narodowe Stowarzyszenie Patriotycznego Ruchu Społecznego „Młoda Armia”. Młodzieżowa organizacja została założona i sfinansowana przez rząd Federacji Rosyjskiej, a dokładniej rosyjski resort obrony. „Junarmia” kieruje się misją szkolenia przyszłego personelu służb mundurowych, a także wpajania młodzieży wartości patriotycznych, poświęcenia dla Rosji oraz nauczania młodzieży o historii kraju i wojskowości. Do organizacji przyjmuję się dzieci po ukończeniu 8 roku życia. (Wikipedia)

Do 2020 roku organizacja ta utworzyła w Rosji ponad 100 ośrodków edukacji wojskowo-patriotycznej. W części z nich szkoleni są spadochroniarze, piloci i czołgiści już w wieku nastoletnim. Oznacza to, że nawet dzieci są przygotowywane na wojnę.

Nie sposób nie widzieć tutaj podobieństwa do niemieckiej organizacji „Hitlerjugend” z czasów II wojny światowej lub sowieckiego „Komsomołu” – czyli organizacji komunistycznej młodzieży w ZSRR, mającej za cel indoktrynację dzieci zgodnie z linią ideologiczną partii komunistycznej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę