fot. Russian Presidential Executive Office | CC-BY-4.0

Mimo szerokich wątpliwości co do zachodnich sankcji wobec Rosji, pośrednio uderzyły one w rosyjski przemysł zbrojeniowy z siłą wystarczającą, aby Federacja Rosyjska była zmuszona do odkupowania sprzętu, który wcześniej sprzedała – m.in. systemy S-300 na wyposażeniu irackich milicji, powiązanych z irańskim reżimem w Teheranie. Teraz Stany Zjednoczone zapowiadają demontaż rosyjskiej machiny wojennej – przekazał „Polsat News”. Uderzą w krajowy kompleks wojskowo-przemysłowy.

„Chociaż nadal nakładamy surowe sankcje finansowe na Rosję i jej kluczowe instytucje finansowe, kolejnym krokiem w naszej pracy będzie demontaż rosyjskiej machiny wojskowej, kawałek po kawałku, niszcząc jej kompleks wojskowo-przemysłowy i jej łańcuchy dostaw” – powiedział podczas przemówienia w Instytucie Gospodarki Międzynarodowej Petersona zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeem.

Amerykanie uderzą w przemysł lotniczy i elektroniczny

Adeem podkreślił, że wojna na Ukrainie trwa o wiele dłużej, niż zakładały kremlowskie elity. Zastępca sekretarza skarbu oddaje tę zasługę przede wszystkim heroicznej walce ukraińskich żołnierzy, ale też zmasowanemu wsparciu z zachodu. Ze względu na przedłużanie się rosyjskiej inwazji – jak zauważa Adeem – Rosjanie będą zmuszeni odrobić straty i uzupełnić zapasy. USA na to nie pozwoli.

„Aby temu zapobiec, nadal staramy się stosować sankcje i ograniczenia eksportowe, pozbawiać Rosję kluczowych zasobów i koncentrujemy się na kluczowych sektorach, takich jak przemysł lotniczy, elektronika i inne związane z sektorem obronnym” – powiedział Wally Adeem.

Z-ca sekretarza skarbu podkreślił także, iż dopóki inwazja na Ukrainę będzie trwała, Stany Zjednoczone będą kontynuować i zwiększać naciski na Federację Rosyjską w związku z sankcjami.

Według Ukrinform w Rosję uderzyły sankcje USA oraz 30 innych krajów, które razem stanowią 50% światowej gospodarki.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę