REKLAMA

Polak porwany przez Hamas
fot. Wikimedia | Israel Defense Forces

Kolejny dzień wojny w Izraelu. Jak donoszą izraelskie władze – Hamas nieprzerwanie kontroluje granicę Strefy Gazy. Na terytorium Izraela przerzucani są bojownicy oraz broń i amunicja. Izraelskie Siły Samoobrony mobilizują rezerwistów i przygotowują operację przeciwko terrorystom. W międzyczasie odbywają się ewakuacje cudzoziemców – w tym Polaków. Jak donosi „Fakt”, część polskich obywateli została już bezpiecznie ewakuowana z terytorium Izraela, w tym dzieci z polskiej szkoły. Dochodzą jednocześnie niepokojące informacje o polskim historyku porwanym przez Hamas.

REKLAMA

To nie będzie zwykła – jak na standardy Izraela – operacja przeciwko bojownikom z palestyńskiego Hamasu. Tamtejsze władze otwarcie mówią o pełnoskalowej wojnie przeciwko terrorystom, którzy kilka dni temu przypuścili atak na Izrael z kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy. Według „Los Angeles Times” – szef izraelskiego MON Yoav Gallant ogłosił „całkowite oblężenie” strefy.

„Nie będzie prądu, żywności, paliwa, wszystko zostanie zamknięte” – miał powiedzieć do izraelskich oficerów Gallant.

REKLAMA

Według poniedziałkowego komunikatu premiera Izraela Benjamina Netanjahu działanie odwetowe przeciwko Hamasowi na lądzie dopiero się rozpoczęły. „Izraelska odpowiedź na bezprecedensowy, wielowymiarowy atak palestyńskich bojowników ze Strefy Gazy zmieni Bliski Wschód” – dodał szef tamtejszego rządu.

Jak podaje „Fakt” – rzecznik izraelskiej armii przekazał, że do operacji w Strefie Gazy wysłane zostanie 100 tys. żołnierzy izraelskich.

REKLAMA

Siły powietrzne Izraela podają z kolei, że w ciągu ostatnich trzech godzin (stan na godz. 16:30) lotnictwo zaatakowało 130 celów, związanych z palestyńskim Hamasem.

Wojna w Izraelu. Trwa ewakuacja Polaków. Nieoficjalnie: historyk z polskim obywatelstwem porwany przez Hamas

Już od kilkudziesięciu godzin trwa ewakuacja obywateli Polskich z Izraela. Polska wysłała tam wojskowe samoloty C-130 Herkules, które miały bezpiecznie przetransportować polskich obywateli z Tel Avivu do Polski. Na powrót do kraju czeka jeszcze ok. 2000 Polaków. Problem z ewakuacją mają m.in. turyści, którzy odwiedzali Betlejem.

REKLAMA

Pojawiły się również nieoficjalne informacje o Polaku, rzekomo porwanym przez Hamas. Jarosław Papis-Rozenbaum przekazał, że terroryści z Hamasu uprowadzili izraelskiego historyka z polskim obywatelstwem. Mężczyzna urodził się w Warszawie w 1948 roku. Jest rzecznikiem współpracy polsko-izraelskiej i orędownikiem pojednania obu narodów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA