W jaki sposób zdezynfekować maseczkę ochronną?

REKLAMA

Od czwartku będzie obowiązywać wszystkich konieczność zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Najlepiej korzystać z jednorazowych maseczek, które po użyciu powinny bezwzględnie trafić do kosza. Niestety jak wiadomo jest problem z dostępnością na rynku takich maseczek, lub są bardzo drogie. Dlatego warty zastanowić się nad maseczkami wielokrotnego użytku.

Maseczki wielokrotnego użytku, są trwalsze i łatwiejsze do dezynfekcji w domowych warunkach. Nie warto stosować zasłyszanych metod – takich jak podgrzewanie w kuchence mikrofalowej, pranie jej i moczenie w alkoholu. Dlaczego? Bo osłabiają jej działanie lub całkowicie ją niszczą.

REKLAMA

Podobnie jak dłonie, maseczki ochronne należy dezynfekować. Można to robić poprzez pranie i prasowanie w wysokiej temperaturze w obecności środków antybakteryjnych oraz czyszczących.
Bawełnianą maseczkę ochronną możemy zdezynfekować poprzez spryskanie jej środkiem antybakteryjnym o zawartości minimum 70 proc. alkoholu. Produkt trzeba rozprowadzić dokładnie na całej powierzchni maseczki ochronnej ze szczególnym uwzględnieniem okolic nosa i ust. To możesz zrobić jeśli nie masz czasu jej wyprać.

Maseczkę można wrzucić do rozgrzanego piekarnika do temperatury 70 stopni na ok. 30 minut. Można ją również przez pół godziny naświetlać promieniami UV. Jak informuje wizaz.pl to skuteczne, ale przy częstym stosowaniu może wpłynąć na osłabienie właściwości filtrujących. Maseczkę można poddać pod działanie gorącego, suchego powietrza. Maskę wkłada się do słoika i gotuje przez 10 do 20 minut w garnku z wodą.

Maseczki wielorazowe trzeba regularnie prać – w temperaturze nie niżej niż 60 stopni przez 45 minut. Pranie ręczne i w niższych temperaturach nie zabije koronawirusa. Nie wolno ich wkładać do pralki wraz z ubraniami, czy ręcznikami – muszą być prane oddzielnie.

REKLAMA

Po zdjęciu z twarzy maseczki, nie należy wrzucać do kosza na pranie, aby nie miała kontaktu z innymi ubraniami. Można je włożyć od razu do bębna pralki lub włożyć je do foliowego woreczka. Po wysuszeniu maseczki ochronnej, powinniśmy ją wyprasować.

Udostępnij: