REKLAMA

Fot.ilustr.Pexels.com/MART PRODUCTION/Public Domain

W szkołach ponadpodstawowych w Szczecinie coraz mniej uczniów jest chętnych do uczęszczania na lekcje religii. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, takich chętnych można wyliczyć na palcach jednej ręki, a w niektórych przypadkach nie zgłasza się ani jedna osoba.

REKLAMA

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” postanowili sprawdzić, jak wygląda frekwencja na lekcjach religii w szczecińskich szkołach. – Rok szkolny 2023/2024 przyniósł kolejny duży spadek zainteresowania lekcjami religii. Statystycznie w szkołach ponadpodstawowych na religię chodzi już tylko trzech uczniów w każdej klasie. Statystycznie, bo są klasy, w których nie chodzi nikt – piszą dziennikarze.

Dane na ten temat pochodzą również z wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie. Wynika z nich, że praktycznie co roku regularnie spada liczba uczęszczających na lekcje religii. Obecnie udział w tych zajęciach bierze jedynie 43 proc. wszystkich uczniów i uczennic.

REKLAMA

W dalszym ciągu dominującą grupą są dzieci z klas 1-3, co może być związane z chęcią uczestnictwa w Komunii Świętej. W szkołach ponadpodstawowych różnica jest już wyraźna. – W tym roku szkolnym zapisało się na nią tylko 10,9 proc. uczniów liceów, techników i szkół branżowych, czyli 1935 z 17 822 uczniów – wylicza Gazeta Wyborcza.

Zdecydowanie najmniej chętnych odnotowano w szkołach zawodowych, gdzie na lekcje religii uczęszcza zaledwie 5,5% uczniów i uczennic. W technikach liczba ta wynosi 7,7%, natomiast w liceach 13,4%.

REKLAMA

REKLAMA