– Rząd Węgier podjął decyzję o zaostrzeniu przepisów dotyczących wjazdu do kraju, zakazując wjazdu obywatelom wielu państw, głównie pozaeuropejskich – powiedział Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Viktora Orbana. Ograniczenia te nie obejmą ruchu tranzytowego i transportu towarów, a także podróży biznesowych. Wśród krajów, których obywatele ze względu na pandemię koronawirusa mają zakaz przekraczania granic węgierskich, nie ma Polski.

Kraje zostały pogrupowane według skali ryzyka i oznaczone kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym.

Spośród krajów europejskich nie będą mieli prawa wjazdu na Węgry cudzoziemcy przybywający z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Czarnogóry oraz Ukrainy. Do grupy oznaczonej na czerwono, w której poziom zakażeń uznano za wysoki, należą też praktycznie wszystkie kraje azjatyckie.

Cudzoziemcy przybywający z krajów z grupy żółtej, gdzie poziom zakaże COVID-19 nie jest bardzo wysoki, ale wiąże się z pewnym zagrożeniem, będą musieli przejść badanie na granicy i jeśli wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, to nie będą mogli wjechać na Węgry. Do grupy tej należą: Bułgaria, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Wielka Brytania, Norwegia, Rosja, Serbia, Japonia, Chiny i USA.

Pozostałe państwa, w tym Polska, należą do grupy zielonej, czyli tej, którą Budapeszt uznaje za bezpieczną w związku z niewielką liczbą zakażeń koronawirusem.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę