Złoto
Pixabay.com

Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wprowadzą zakaz importu rosyjskiego złota, próbując uderzyć w zdolność Moskwy do finansowania wojny na Ukrainie. Premier Wielkiej Brytanii powiedział, że ruch ten „uderzy w samo serce machiny wojennej Putina”.

Eksport złota był wart 12,6 mld funtów (15,4 mld dolarów) do Rosji w 2021 r., a Wielka Brytania twierdzi, że jego znaczenie wzrosło od czasu inwazji, ponieważ oligarchowie spieszą się, by kupić złoto, aby uniknąć sankcji. Pojawia się, gdy grupa G7 najbogatszych narodów świata spotyka się w Niemczech.

Prezydent USA Biden zasugerował, że inne kraje G7 – Niemcy, Francja i Włochy – również dołączą do zakazu. „Wspólnie G7 ogłosi, że zabronimy importu rosyjskiego złota, głównego eksportu, który zgarnia dla Rosji dziesiątki miliardów dolarów” – powiedział w tweecie.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson dodał: „Musimy zagłodzić reżim Putina jego finansowania. Wielka Brytania i nasi sojusznicy właśnie to robią”. Ponieważ Londyn jest głównym światowym centrum handlu złotem, rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że posunięcie to będzie miało ogromny wpływ na zdolność prezydenta Putina do pozyskiwania funduszy.

Odkąd Rosja najechała Ukrainę w lutym, kraje zachodnie wprowadziły szereg sankcji wymierzonych w osoby zamożne, banki, firmy i przedsiębiorstwa państwowe. Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i inne kraje nałożyły do ​​tej pory sankcje na ponad 1000 rosyjskich osób i firm.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę