czyszczenie tapicerki w samochodzie
fot. screen Youtube / Torque Detail

Zastanawiasz się jak wyczyścić tapicerkę w aucie? Najłatwiej byłoby chyba oddać pojazd do myjni, ale po co, skoro są też domowe i tańsze metody na odnowienie i zneutralizowanie zabrudzeń z wnętrza naszego samochodu. Jedną z najpowszechniejszych jest zastosowanie sody oczyszczonej. Dowiedz się jak domowym sposobem wyczyścić tapicerkę.

To, czym wyczyścimy tapicerkę w aucie, zależy przede wszystkim od tkaniny, z jakiej została stworzona. Inne środki nadają się do czyszczenia skórzanych foteli, a inne do welurowych.

Czyszczenie tapicerki powinniśmy wykonywać z dużą ostrożnością. Warto ocenić działanie detergentu na małym fragmencie materiału, w jak najmniej niewidocznym miejscu. Poza tym powierzchni nie należy trzeć zbyt mocno. Preparaty czyszczące nanosimy delikatnie za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki, a niekiedy wystarczy tylko sucha szczotka. Wszystko zależy od tego, z jakimi plamami mamy do czynienia.

Woda z octem do walki z plamami na tapicerce samochodowej

Zabrudzenia z mleka, herbaty, kawy lub wymiocin usuniemy mieszanką octu i wody. Zwilżamy w niej ściereczkę i zaczynamy przecierać plamy. Natomiast tłuste plamy np. po maśle z kanapki możemy zlikwidować przy pomocy talku. Rozsypujemy go na brudne miejsce i czekamy 20 minut, potem usuwamy proszek odkurzaczem. Do czyszczenia tapicerki dobrze sprawdzi się również płyn do mycia naczyń. Środek rozcieńczamy wodą i nanosimy na zabrudzenie – chociaż wykazuje dużą skuteczność, to po wyschnięciu mogą być widoczne zacieki. Wobec tego należy dokładnie usunąć cały płyn z tkaniny.

Soda oczyszczona

Rozsypujemy sodę w samochodzie i zostawiamy na parę godzin, a później odkurzamy pojazd. Dzięki temu auto będzie czyste i odświeżone. Soda zneutralizuje również przykry zapach z tapicerki. Warto też połączyć wodę z sokiem z cytryny i po odkurzaniu skropić wnętrze pojazdu.

Szare mydło do walki z plamami na skórzanej tapicerce samochodowej

Szare mydło ma neutralny odczyn pH i efektywnie zwalcza zabrudzenia. Można też użyć octu (na 2 litry wody przeznaczamy 1 szklankę kwasu). Ale zanim naniesiemy taki roztwór, sprawdźmy w niezbyt widocznym miejscu, jak zachowa się tkanina (ocet może ją odbarwić).

Bez względu na to, po jakie środki sięgniemy, nie możemy przesadzić z wodą. Jej nadmiar wsiąknie w środek i powstaną zacieki. W dodatku po takim zabiegu warto skórę swoich dłoni posmarować np. kremem do rąk z gliceryną.

Zobacz także: Przetrzyj tym pożółkłe reflektory w aucie. Efekt będzie spektakularny


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę