Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała informację o zatwierdzeniu pierwszego ,,domowego” testu, który pozwala wykryć koronawirusa SARS-CoV-2. Przy jego okazji nie ma konieczności wysyłania próbki do laboratorium, natomiast wynik można uzyskać już po 30 minutach.

Jak informuje cytowana przez portal wGospodarce.pl firma Lucira Health, test do samodzielnego użytku w domowych warunkach wykonuje się niemal identycznie, jak przy okazji innych badań. Konieczne do tego celu jest pobranie wymazu z nosa. Próbkę następnie umieszcza się w urządzeniu, które ma przeanalizować, czy znajduje się w niej patogen wywołujący COVID-19.

Przedstawiciel FDA Stephen Hahn ujawnił, że to nie pierwszy raz, gdy światło dzienne ujrzał test domowego użytku. Dopiero jednak ten pozwala pacjentom nie tylko pobrać próbkę z nosa, ale dodatkowo po zaledwie 30 minutach jest w stanie pokazać wynik testu.

Co najważniejsze, niezbędny do wykonania testu sprzęt można użyć zarówno w warunkach domowych, jak i w szpitalach czy biurach. Do przeprowadzenia badania niezbędne jest ponadto ukończenie 14. roku życia.

Według Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, coraz bliższa dystrybucji szczepionka nie sprawi, że masowe testy kontrolne staną się niepotrzebne. Według naukowców ich wykonywanie jest koniecznie, aby kontrolować rozwój pandemii.Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!