ciemne plamy na bananach

Gdy na bananach pojawią się ciemne plamy, niektórzy pomyślą, że nadeszła pora, aby je wyrzucić. Nie trzeba tego robić. Takie plamy to sygnał, że owoc nabiera właśnie nowych, bardzo korzystnych dla organizmu właściwości.

Banany to ewidentnie najpopularniejsze owoce, które możemy kupić w supermarkecie przez cały rok i są niedrogie. Zważywszy na ich niezwykły aromat i smak możemy dodawać je do wielu deserów.

Ciemne plamy na bananach – co oznaczają?

Gdy na owocu wyłonią się charakterystyczne ciemne plamy, wtedy myślimy, że to zły znak, ale jest zupełnie odwrotnie. Przebarwienia na bananach wyłaniają się na skutek naturalnego procesu i świadczą o tym, że banany są już dojrzałe.

Niedojrzały banan zawiera dużo chlorofilu (barwnika), który po pewnym czasie rozkłada się na karoten, inaczej mówiąc zielony i twardy owoc wraz z biegiem czasu robi się żółty i miękki. W końcowej fazie dojrzewania owocu pojawiają się właśnie czarne przebarwienia.


Czy dojrzałe banany są zdrowsze?


 ciemne plamy na bananach

Większość z nas woli zjeść raczej jasnożółtego twardego banana, a nie tego mocno dojrzałego lub całkiem ciemnego. Jednak banan w takiej końcowej fazie dojrzewania jest dużo zdrowszy od tego niedojrzałego.

Banany ze znamiennymi plamami są prawdziwą skarbnicą potasu (w 100 g mają go aż 358 mg). Ten minerał wpływa dodatnio na pracę serca, ciśnienie krwi oraz gospodarkę wodną. Aczkolwiek dojrzałe owoce zawierają bardzo dużą ilość cukru, a owocach zielonych i jasnożółtych jest go znacznie mniej.

Banany mogą być skutecznym środkiem w zwalczaniu wrzodów żołądka lub biegunek u dzieci. Poza tym, działają osłonowo na system pokarmowy. Należą do słodkich owoców (zwłaszcza te ciemne), więc można dosładzać nimi wypieki, desery, owsiankę czy domowy budyń. To dużo zdrowszy substytut białego cukru. Banan nada potrawie nie tylko słodki smak, lecz także dostarczy organizmowi wartościowych makro i mikroelementów!


Jeśli uwielbiasz banany, to koniecznie spróbuj rewelacyjnego przepisu na fit ciasteczka bananowe lub chrupiący i aromatyczny chleb bananowy, który zachwyci każdego!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę