Rosjanie namawiają do przeprowadzki do Rosji. Nagrali spot
fot. Streamable

Rosyjska machina propagandowa przeżywa w obecnym czasie niesamowity rozkwit. Rzeczy, które nie do końca idą po myśli władz Federacji Rosyjskiej jest multum, toteż jest okazja, aby „obrócić kota ogonem” i spreparować materiały, które wyjaśnią, że w sumie nie jest tak źle… albo nawet obrócić realną porażkę w propagandowy sukces!

Rosjanie od wielu lat słyną z propagandy. Kreml ma do dyspozycji większość mediów w Rosji, aby tłumaczyć jej obywatelom, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Mamy tego przedsmak nawet na zachodzie, gdzie co jakiś czas przenikają absurdalne wypowiedzi, które padają w pro-kremlowskich programach w rosyjskich kanałach telewizyjnych.

Ale propaganda nie jest wycelowana jedynie w Rosjan – na użytek wewnętrzny. Rosyjska „alternatywna wizja” świata jest sprzedawana także na eksport – czasem poprzez kanały informacyjne, jak np. Russia Today; czasem przez słynne farmy trolli; a czasem poprzez spoty reklamowe tworzone w języku angielskim, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności w całym zachodnim świecie.

Rosjanie nagrali spot, zachęcający do przeprowadzki do Rosji. Straszą „nadchodzącą zimą”

Przykład takiego spotu można obejrzeć poniżej. Niedawno do sieci trafił film, który ma zareklamować Rosję za granicą. Musiał zostać wykonany niedawno, gdyż jest w nim mowa o sankcjach nałożonych na Rosję i jak rzekomo gospodarka tego kraju świetnie sobie z nimi radzi.

Główne przesłanie spotu to namawianie do… przeprowadzki do Rosji. I to szybko, bo „zima nadchodzi”. W reklamie narrator wymienia szereg domniemanych zalet tego kraju.

„To jest Rosja. Pyszna kuchnia, piękne kobiety, tani gaz. Bogata historia, światowej sławy literatura, unikalna architektura. Żyzna gleba, tania elektryczność i woda. Balet! Tania taksówka i dostawa (jedzenia). Tradycyjne wartości, chrześcijaństwo. Brak „cancel culture”, gościnność. Wódka! Gospodarka, która potrafi przetrwać tysiące sankcji. Czas przeprowadzić się do Rosji! Nie zwlekaj – zima nadchodzi!” – mówi narrator w tle propagandowego nagrania.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!