REKLAMA

Całkowity zakaz jednorazowych epapierosów w Polsce? Wiceminister Wojciech Konieczny
fot. Pixabay

Czy e-papierosy zostaną wkrótce całkowicie zakazane!? Rośnie konsumpcja tych zastępujących tradycyjne papierosy urządzeń elektronicznych, które są jednorazowe. Coraz częściej po jednorazówki sięgają osoby najmłodsze. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany przepisów w tym zakresie. Wiceminister Wojciech Konieczny stwierdził nawet w „Radiu ZET”, że jest za całkowitym zakazem tego typu używek!

REKLAMA

Nie wiedzieć dlaczego, ludzie wolą kupować jednorazowe papierosy elektroniczne, zamiast korzystać z uniwersalnych e-papierosów, w których wystarczy uzupełniać płyn. Według Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych w ciągu ostatniego roku sprzedano w Polsce aż 100 milionów sztuk (!) takich jednorazowych papierosów elektronicznych. To trzy razy więcej, niż w roku poprzedzającym! Już liczby pokazują, że problem jest znaczący. Co gorsza – po ten rodzaj używek sięgają coraz młodsi. To wywołało alarm w Ministerstwie Zdrowia.

Wiceminister mówi o całkowitym zakazie sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Jeden takie urządzenie odpowiada trzem zwykłym papierosom

Wiceminister Wojciech Konieczny w rozmowie z „Radiem ZET” pokusił się o wyrażenie swojego osobistego, radykalnego zdania w tej kwestii. Stwierdził, że jest za „całkowitym zakazem sprzedaży takich używek”. Co więcej, zwrócił uwagę, że należy zlikwidować także automaty z e-papierosami, gdyż nie są one w stanie efektywnie weryfikować wieku kupujących.

REKLAMA

MZ szykuje więc ofensywę przeciwko jednorazowym e-papierosom, ale nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądały nowe przepisy. Czy rzeczywiście wprowadzony zostanie w życie cel maksimum Koniecznego, który chciałby delegalizacji sprzedaży takich urządzeń na rynku?

Polskie władze nie boją się tak drastycznych rozwiązań. Choć z polskiego rynku nie zniknęły napoje energetyczne, od 1 stycznia 2024 roku wszedł w życie zakaz sprzedaży tego typu wyrobów osobom poniżej 18 roku życia. Takie regulacje w stosunku do papierosów elektronicznych funkcjonują już jednak od dawna.

REKLAMA

REKLAMA