ogórki
fot. Pixabay

Sezon jesienny zbliża się nieubłaganie. Właśnie teraz ogórkom należy poświęcić najwięcej uwagi. Dni ubywa, a noce stają się coraz dłuższe i chłodniejsze, co istotnie wpływa na owocowanie roślin. Zdradzamy patent, dzięki któremu nie tylko wydłużysz czas plonowania, ale również pomnożysz przyszłe zbiory.

Karmienie ogórków w sierpniu – na czym polega?

W sierpniu na przemian stosuje się karmienie dolistne i dokorzeniowe. Najlepiej dokarmiać rośliny raz na czternaście dni. W przypadku ochłodzenia warto podawać im odżywkę co siedem dni.

Jak przeprowadzić karmienie dolistne ogórków?

Najpierw przygotuj domowy nawóz z trzech składników. Do sporego pojemnika wlej 1 litr świeżego mleka bądź serwatki, dodaj 9 litrów wody, a także 15-20 kropli jodu. Pamiętaj, aby nie używać mleka poddanego procesowi pasteryzacji. Potem możesz zacząć spryskiwać liście ogórków – zarówno te od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Alternatywą dla powyżej mieszanki jest napar z cebuli. Wprawieni ogrodnicy rekomendują tę metodę w przypadku pojawienia się na liściach zmian, które mogą oznaczać chorobę grzybową.

Jak dokarmiać korzenie ogórków?

Warzywom potrzebne są dwa składniki mineralne, a mianowicie fosfor i potas. Na tym etapie wzrostu przeważnie pojawiają się ich niedobory. Warto wtedy wspomóc rośliny azotanem potasu. Wystarczy 2 łyżki stołowe tego preparatu rozpuścić w 10 litrach wody i gotowe. Tak przygotowanym specyfikiem należy dokarmiać krzaczki warzyw.

Dobrym pomysłem jest także użycie popiołu drzewnego. 1 szklankę odpadu zalej 10 litrami wody i poczekaj trochę, aby mikstura się zaparzyła. Później ją przefiltruj i przystąp do podlewania sadzonek.

Czytaj też: Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust? Te domowe sposoby warto znać


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!