Dziadek zdradził mi trik na przezimowanie sadzonek róż. 1 rada jest bezcenna

róże w ogrodzie
fot. Pixabay

Róże to śliczne i romantyczne kwiaty, które stanowią wzorową ozdobę każdego ogrodu. W ich pielęgnacji liczy się zarówno nawadnianie czy wzmacnianie nawozami, jak i przycinanie i zaczerpnięcie z krzaczka świeżych sadzonek. W ten sposób można tanim kosztem zainaugurować całą rabatę z róż. Co zrobić, żeby kwiaty przetrwały do momentu sadzenia w przyszłym roku? 

REKLAMA

Sadzonki róż przezimują, ale musisz dobrze je zabezpieczyć

Warto rozpocząć pracę jeszcze w tym tygodniu. W październiku róża stopniowo przestaje wegetować. Pobrane z niej sadzonki zostaną zahibernowane na zimę, a wiosną będzie można je z powodzeniem ukorzenić. Jak przechowywać młode rośliny? Poniżej znajdziesz kilka najlepszych sposobów, które zdradził mi dziadek.

Młode róże możesz składować w chłodziarce. Wcześniej jednak osłoń ich korzenie zwilżonym ręcznikiem papierowym i zapakuj do torby z plastiku, a potem zawiąż. W tym komfortowym lokum będziesz mógł cyklicznie sprawdzać stan sadzonek. Przeważnie, mimo zimna zaczynają na nich pojawiać się kiełki. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak przesadzić je do niewielkich doniczek. Aby nie zniszczyć korzeni róży, warto je na początku zawinąć na pęd, a po chwili pokryć je glebą. Potem należy umieścić sadzonki w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, aby do marca wypuściły korzonki.

Zresztą możesz trzymać je nawet na balkonie. O ile wcześniej umiejętnie je zabezpieczysz. Ulokuj je w pudełku tekturowym, w którym znajduje się gleba. Spryskaj sadzonki wodą i podsyp ziemią. Powinny przetrwać do wiosny w temp. od -5 do 5°C.

REKLAMA

Zimowanie sadzonek róż. Oto inne, sprawdzone metody

Piwnica
W tym pomieszczeniu jest chłodno i wilgotno, więc możesz tam śmiało składować swoje sadzonki. Jednak temperatura w piwnicy powinna wynosić maksymalnie 3°C. Młode róże rozmieść w większym pojemniku, a potem podsyp piaskiem.

Prócz tego, możesz sadzonki po prostu zostawić na działce. Ulokuj je w tekturowym pudełku i podsyp torfem. Pakuneczek połóż w jakimś ciemnym miejscu w ogródku. Jeszcze lepiej, gdy okryjesz go igliwiem.

Czytaj też: Patent na piękny filodendron prosto z kuchni. Nawóz za grosze postawi go na nogi

Podziel się: