koncerny
fot. Unsplash

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa i masowe szczepienia na całym świecie to czas wielkich żniw dla koncernów farmaceutycznych. People’s Vaccine Alliance (PVA) zdradziło, ile pieniędzy firmy, takie jak BionTech, Pfizer i Moderna, zarabiają na swoich preparatach przeciwko COVID-19. Sumy z kosmosu!

Ile koncerny farmaceutyczne zarabiają na szczepionkach?

Koalicja PVA podała do wiadomości publicznej, że Pfizer, Moderna i BionTech łącznie osiągną w tym roku 34 miliardy dolarów zysku, przed opodatkowaniem. Nie trudno się domyślić, iż w większości jest to zasługa masowej sprzedaży preparatów przeciwko COVID-19. Firmy te zarabiały w tym roku 93,5 mln dolarów dziennie, czyli 65 000 dolarów co minutę i ponad 1000 dolarów na sekundę!

People’s Vaccine Alliance zachęca czołowych producentów szczepionek do dzielenia się technologią z państwami średni i niskorozwiniętymi, których nie stać na zakup milionów szczepionek dla swoich obywateli – na przykład w Afryce, gdzie wyszczepialność wynosi mniej, niż 3,5% według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) na wrzesień b.r.

Koncerny farmaceutyczne – patrząc na ich dotychczasowe działania – są niechętne oddawaniu szczepionek za darmo, nie mówiąc już nawet o udostępnieniu technologii. Z apelem do koncernów zwracało się też WHO w osobie prezesa – Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa – który powiedział na jednej z konferencji prasowych w listopadzie, że szczepionki powinny trafiać w pierwszej kolejności do funduszu COVAX – skąd następnie byłyby dysponowane do krajów trzeciego świata – nie zaś do krajów bogatych w celu zaaplikowania ich mieszkańcom trzeciej już dawki.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę