REKLAMA

Kaczyński ukarany naganą przez sejmową komisję etyki poselskiej
fot. President Of Ukraine from Україна
Public domain

Jarosław Kaczyński został ukarany! Prezes Prawa i Sprawiedliwości otrzymał naganę od sejmowej komisji etyki poselskiej. To kara za zasugerowanie, że premier Donald Tusk jest „niemieckim agentem”. „Pan jest niemieckim agentem. Po prostu niemieckim agentem” – powiedział niedawno Kaczyński do Tuska z mównicy sejmowej. Warto podkreślić, że nagana jest najwyższą formą kary, jaką sejmowa komisja etyki może ukarać posła na Sejm RP.

REKLAMA

Portal „Interia” poinformował we wtorek, że prezes PiS Jarosław Kaczyński został ukarane za słowa o „niemieckim agencie”. Przewodnicząca sejmowej komisji etyki poselskiej Izabela Mrzygłocka z Koalicji Obywatelskiej przekazała, że za ukaraniem posła głosowało trzech członków, a przeciw były dwie osoby.

Decyzja nie jest prawomocna. Jarosław Kaczyński może odwołać się od wyroku do Prezydium Sejmu. Nie wiadomo jednak, czy prezes PiS w ogóle będzie się w tej sprawie gdziekolwiek fatygował. Mrzygłocka poinformowała, że Kaczyński dwukrotnie zignorował zaproszenie komisji do złożenia wyjaśnień.

REKLAMA

Jarosław Kaczyński ukarany naganą przez sejmową komisję etyki poselskiej. „Pan jest niemieckim agentem”

Przypomnijmy, że prezes PiS został ukarany za wydarzenie z 11 grudnia 2023 roku. Wówczas rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał poparcia Sejmu, a na premiera wybrano szefa KO Donalda Tuska. Zaraz potem nowy premier wszedł na mównicę Izby Niższej i na krótko zabrał głos. Później cała sala odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.

Po zakończeniu hymnu, na mównicę wszedł niespodziewanie Jarosław Kaczyński bez żadnego trybu.

REKLAMA

„Jest taki tryb, gdy ktoś kogoś obraża…” – rozpoczął Kaczyński. „Nie wiem, kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno. Pan jest niemieckim agentem. Po prostu niemieckim agentem” – dodał prezes PiS. To właśnie za te ostatnie słowa komisja etyki ukarała posła.

REKLAMA