Kontrole ruszyły do polskich domów! Za brak tego grozi 5 tys. zł grzywny

fot. Pixabay

Już niebawem kontrolerzy mogą zapukać do twoich drzwi! Zapytają o posiadanie świadectwa energetycznego. Koszt wyrobienia takiego dokumentu to kilkaset złotych, ale kara za jego brak może wynieść nawet 5 tys. złotych! Czym jest świadectwo energetyczne i czy potrzebuje go każdy właściciel domu?

REKLAMA

Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju i Technologii:

„Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia”.

REKLAMA

W dalszej części czytamy, że jego posiadanie jest obowiązkowe i wynika z prawa europejskiego. Regulacje tego typu mają na celu „promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach”.

Dzięki świadectwu charakterystyki energetycznej budynku lub jego części właściciel lub najemca obiektu może określić roczne wykorzystanie energii przez daną jednostkę, a tym samym poznać orientacyjny koszt.

REKLAMA

Za brak świadectwa energetycznego można dostać nawet 5 tys. złotych kary! Czy każdy musi posiadać taki dokument?

O kary za brak świadectwa energetycznego nie muszą obawiać się przede wszystkim mieszkańcy starszych budynków, o ile nie wystawiają ich na wynajem lub sprzedaż.

Posiadanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe także w nowych budynkach, postawionych po 2009 roku – nawet, jeżeli nie są wystawione na sprzedaż lub wynajem.

REKLAMA

Świadectwo jest ważne przez 10 lat a koszt jego wyrobienia waha się zazwyczaj między 500 a 800 złotych, chociaż może być większy. Na cenę wpływa wielkość i lokalizacja budynku.

Za brak posiadania świadectwa energetycznego w przypadku budynków, dla których istnieje taki obowiązek, grozi grzywna do nawet 5 tys. złotych!

Podziel się: