lusterko wsteczne w samochodzie
fot. Pxhere

Większość kierowców nie ma pojęcia, że lusterko wsteczne w samochodzie ma bardzo przydatną funkcję, a jest nią tryb nocny. Co to właściwie jest i do czego służy? Sprawdź jak ustawić go w pojeździe.

Prawdopodobnie wiele razy siedząc w jakimkolwiek aucie, zastanawiałeś się, dlaczego niemal zawsze na środku, u dołu lusterka wstecznego znajduje się taki specyficzny, wyłaniający się „język”.

Chodzi oczywiście o ten owalny, prostokątny element, na którym wiele osób wiesza różaniec czy jakiś gadżet. Jeśli dotychczas uważałeś, ten fragment to jakaś dziwna dekoracja, to niestety mocno się rozczarujesz. Jest to po prostu przełącznik trybu nocnego w lusterku wstecznym.

Jak go uruchomić? Najpierw złap za niego, a potem naciśnij i przesuń w druga stronę. Zauważysz, że lusterko będzie trochę inaczej odbijać i wyświetlać światło. Mówiąc prościej zwyczajnie przyciemni wszystko, co w lusterku wstecznym będziesz mógł zarejestrować.

Po co w lusterku wstecznym jest tryb nocny? Do czego służy?

Tryb nocny – sama nazwa wskazuje, że pomaga głównie w nocy. I to szczególnie na długich wyczerpujących trasach. Czasami zdarza się bowiem, że prowadząc w nocy auto, oślepiają nas światła pojazdu, który porusza się za nami. Odbijają się one intensywnie w lusterku wstecznym. Taka sytuacja jest naprawdę uciążliwa, gdy jedziemy już od kilku godzin i jesteśmy bardzo zmęczeni. W najgorszym przypadku może to prowadzić nawet do kolizji. Aby zapobiec porażeniu przez reflektor samochodu jadącego za nami, możemy włączyć w lusterku tryb nocny. Wówczas zmniejszy się moc odbitego światła.

Uwaga:
Nie wszystkie samochody mają taki języczek w lusterku wstecznym. Brakuje go szczególnie w modelach mocno zautomatyzowanych. Ale ma powodu do niepokoju – lusterko wsteczne wciąż można przełączyć w tryb nocny. Robi się to za pomocą panela sterującego samochodu lub właściwego włącznika na tablicy rozdzielczej.

Zobacz też:
Klamka samochodu ma ukrytą funkcję. Uratuje Cię w beznadziejnej sytuacji!
Jak awaryjnie otworzyć drzwi w aucie? Użyj 1 przedmiotu
Szyby auta zachodzą szronem? Wypróbuj ten genialny trik


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę