cichy zawał

Cichy zawał serca to inaczej przechodzony lub utajony zawał. Jest ciężki w rozpoznaniu ze względu na niejednoznaczne symptomy. Poznaj 3 nietypowe objawy cichego zawału serca. 

Zawał serca to martwica mięśnia sercowego, dochodzi do niej na skutek niedokrwienia. Jest to spowodowane zamknięciem lub zwężeniem tętnicy wieńcowej. Najbardziej popularne objawy ataku serca to ból, ucisk w klatce piersiowej, duszność, wzmożona potliwość, uczucie lęku, osłabienie. Istnieje jednak pojęcie „cichego zawału” – nie daje on tak charakterystycznych symptomów, dlatego jeśli zdarzyło ci się mieć te 3 nietypowe objawy to właśnie wtedy mogłeś przeżywać atak serca.

Cichy zawał – 3 nietypowe objawy

cichy zawał

Jeśli do tej pory nie słyszałeś o pojęciu „cichego zawału”, to warto dowiedzieć się o jego objawach. Pamiętajmy, że zawał to stan zagrażający życiu, więc dobrze jest wiedzieć jak szybko go rozpoznać i wezwać pomoc. Oto 3 nietypowe objawy, które mogą świadczyć o cichym zawale serca.


1. Duszności 


U osób starszych duszności często pojawiają się latem kiedy temperatura jest wysoka. Bardzo łatwo można pomylić duszność spowodowaną upałem z dusznością sugerującą cichy zawał serca. Jeśli duszność występuje po krótkim wysiłku fizycznym i nie przechodzi, warto zadzwonić do lekarza.


2. Zawroty głowy 


Jeśli mimo tego, że jesteś wyspany i nie przemęczony, a boli cię głowa i masz zawroty głowy z nieznanej przyczyny, czujesz osłabienie całego organizmu, to mogłeś właśnie przeżywać zawał.


3. Nudności i wymioty


Oprócz nudności czy wymiotów często może pojawiać się niestrawność o charakterze ciągłym. Łatwo można pomylić ten objaw z objawem ze strony układu pokarmowego. Jak odróżnić więc ten symptom? Nagłe nudności, wymioty i niestrawność przez dłuższy czas, a nawet kilka dni może sygnalizować cichy zawał.

Jeśli zauważyłeś u siebie kilka lub wszystkie trzy objawy cichego zawału i chciałbyś sprawdzić czy go przebyłeś, musisz udać się na wizytę u lekarza, który wykona niezbędne badania. Nie bagatelizuj tych niecharakterystycznych objawów. Świadomość na temat nietypowych symptomów cichego ataku serca może uratować komuś życie!  

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę