ślimak
fot. Pxhere

Ślimaki nie są mile widziane w naszych ogrodach. Mogą dewastować uprawy, a walka z nimi wcale nie jest łatwa. Jeśli nie chcesz ich w swoim ogrodzie, wypróbuj ten sposób ogrodnika na pozbycie się ich. Nie musisz nawet iść do sklepu po profesjonalne środki chemiczne, które do tanich nie należą. Sprawdź, jak przyrządzić naturalny preparat na ślimaki, który odznacza się zdecydowanie większą skutecznością, a przy okazji niższą ceną.

Od czego zacząć walkę ze ślimakami w ogrodzie?

Przede wszystkim od wdrożenia jednej reguły – podlewania rabat lub grządek z samego rana. Akurat o tej porze rośliny w największym stopniu przyswajają wodę, więc mięczaki nie będą miały zapewnionego wilgotnego środowiska.

Czego nie tolerują ślimaki?

Rośliny, których nie lubią ślimaki, zwykle są kłujące i mają twarde liście bądź łodygi. Jeśli wydzielają również intensywny aromat (m.in. zioła), to na pewno w ich pobliżu nie zauważysz ani jednego osobnika. Szkodniki te nie cierpią rozmarynu, nagietka, tymianku, lawendy i szałwii. W związku z tym to właśnie te rośliny najlepiej sadzić obok upraw, aby stanowiły naturalne zabezpieczenie.

Barierę nie do przejścia możesz też stworzyć z gałązek malin, róż i jeżyn, które mają ostre i kłujące kolce. Niezłym pomysłem jest rozrzucenie dookoła grządek 10-centymetrowego pasu z fusów po kawie albo pokruszonych skorupek jaj. Nie tylko chronią uprawy, ale także zaopatrują ziemię w wartościowe substancje pokarmowe.

Inne sposoby na ślimaki. Piwna pułapka

Jeśli chcesz ją zastawić, przyszykuj marker, piwo, plastikową butelkę i dobrze zaostrzony nóż. Odetnij szyjkę butelki i wytnij w niej kwadratowe otwory (plastik powinien być zgięty na zewnątrz). Teraz wlej do wnętrza piwo i zatkaj wierzch pojemnika odłączoną szyjką i postaw pułapkę np. obok warzyw.

Czytaj też: Skuteczny patent na szpaki. Nie odważą się więcej pokazać


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!