fot. Facebook/Mateusz Morawiecki

Decyzją, która zaskoczyła nie tylko Polskę i Europę, ale cały świat premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą ruszyli we wtorek pociągiem do Kijowa! Mieli się tam spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim oraz premierem tego kraju – Denysem Szmyhalem. Jak donosi „Polsat News” – premierzy są już na miejscu.

„Ta wojna to wynik działań okrutnego tyrana, który atakuje bezbronnych cywili, bombarduje miasta i szpitale na Ukrainie!” – napisał z Kijowa na Facebooku premier Morawiecki.

W swoim wpisie premier zaznaczył, że razem z całą delegacją premierów krajów Europy Środkowej są już na miejscu w stolicy Ukrainy.

„W jej wyniku świat stracił poczucie bezpieczeństwa, a niewinni ludzie giną i tracą dorobek całego życia. Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierami Petrem Fialą i Janezem Janšą, jesteśmy w Kijowie.”

fot. Facebook/KPRM

Na swoim koncie na Twitterze, Mateusz Morawiecki dodał z kolei kilka słów po angielsku.

„To tutaj, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia. To tutaj wolność walczy ze światem tyranii. To tutaj przyszłość nas wszystkich wisi na włosku. UE wspiera Ukrainę, która może liczyć na pomoc swoich przyjaciół – przywieźliśmy dziś tę wiadomość do Kijowa”.

Premier Ukrainy ogromnie docenia gest premierów Polski, Słowenii i Czech

We wpisie na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował o wizycie premierów krajów Środkowej Europy, którzy przybyli na Ukrainę w imieniu Rady Europejskiej.

„Premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Słowenii Janez Jansza i Czech Petr Fiala przyjechali dziś do Kijowa w imieniu Rady Europejskiej. Odwaga prawdziwych przyjaciół Ukrainy. Omawialiśmy wsparcie dla Ukrainy i wzmocnienie sankcji przeciw rosyjskiej agresji” – przekazał premier Ukrainy Denys Shmyhal.

W imieniu Rady Europejskiej

Poranny komunikat Kancelarii Premiera poinformował opinię publiczną o tym, że delegacja premierów do Kijowa odbywa się w imieniu Rady Europejskiej.

„Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą udają się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem” – poinformowała w komunikacie KPRM.

„Celem wizyty jest potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego” – napisano w komunikacie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę