Rekordowy budżet kancelarii prezydenta. Będą cięcia pieniędzy dla Dudy?

To ostatnia kadencja Dudy. Nie musi już liczyć na wsparcie PiS w wyborach. Poprze inną partię?
Jakub Szymczuk | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

W ostatnim czasie coraz większe znaczenie przykłada się kwestii finansowania Kancelarii Prezydenta. Nigdy wcześniej wydatki na utrzymanie głowy państwa nie były tak wysokie. Zaczęły się pojawiać informacje o potencjalnych cięciach w budżecie na ten cel.

REKLAMA

Jak informuje środowe wydanie „Faktu”, politycy Koalicji Obywatelskiej nie wykluczają zredukowaniu budżetu przeznaczonego na Kancelarię Prezydenta w tym roku. W projekcie zapisano, że środki na ten cel na 2024 roku wynoszą ponad 274 miliony złotych, wszystko z pieniędzy podatników.

Zgodnie z informacjami zawartymi w projekcie, największy udział w tych wydatkach mają mieć wynagrodzenia – będą wyższe od ubiegłorocznych o 4,8 mln zł. Choć sam prezydent nie otrzyma podwyżki, to inni pracownicy będą mogli liczyć na wzrost wynagrodzenia o 12,4 proc.

REKLAMA

Na prace remontowe zaplanowano o 2,5 mln więcej niż przed rokiem. Wśród przewidzianych na ten rok inwestycji znalazły się działania w Pałacu Prezydenckim, Belwederze czy rezydencji Zamek w Wiśle.

Przed kilkoma dniami premier Donald Tusk zasugerował, że prezydent może być zmuszony do pożegnania się z częścią budżetu. – Nie wykluczam, że w związku z licznymi postulatami, głównie w dziedzinie zdrowia, będziemy – głównie w ustawie budżetowej – szukali jeszcze dodatkowych środków, oszczędzając na niektórych instytucjach i administracji – stwierdził.

REKLAMA