Rosyjski żołnierz
Twitter | CIT

Oficer rosyjskiej armii został skazany za szpiegostwo przez tamtejszy sąd wojskowy w Rostowie nad Donem. Został on zatrzymany w 2019 roku przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa i miał szpiegować na rzecz Ukrainy.

Skazanym jest 31-letni oficer kontraktowy wojsk łączności Rusłan Artykow. 26 maja wojskowy usłyszał wyrok 13 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Choć wyrok został upubliczniony, to rozprawa miała charakter utajniony.

Dziennik „Kommiersant” podaje, że wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny. Oficer miał się przyznać do stawianych mu zarzutów. Teraz strony mają możliwość odwołania się do wojskowego sądu apelacyjnego.

Co więcej, wojskowy został również zdegradowany. Rosjanie udostępnili również nagranie z jego zatrzymania w 2019 roku. Widać na nim grupę funkcjonariuszy FSB, którzy wchodzą do domu oficera i zakuwają go w kajdanki.

Po aresztowaniu trafił do słynnego, moskiewskiego więzienia Lefortowo, gdzie miał m.in. zaatakować pracownika aresztu i trafić do izolatki. Materiały dotyczące tego zdarzenia zostały przekazane do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Obrońcy żołnierza przekazywali, że w więzieniu przeszedł załamanie nerwowe.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę