REKLAMA

Sejm
Fot. Sejm RP YouTube

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy okołobudżetowej na ten rok. Tuż przed zarządzeniem głosowania w tej sprawie, posłowie Prawa i Sprawiedliwości wyszli z sali. Jednocześnie doszło do głosowania w sprawie ustawy okołobudżetowej na kolejny rok.

REKLAMA

W głosowaniu dotyczącym ustawy na ten rok wzięło udział zaledwie 293 posłów. 247 z nich było za, przeciw 42, a czterech się wstrzymało. W kolejnych głosowaniu uczestniczyło 277 posłów, z czego za było 244, przeciw 22, a 11 się wstrzymało. Przed pierwszym z głosowań zdecydowana większość posłów PiS wyszła z sali.

Zgodnie z ustawą, od 1 stycznia 2024 roku dojdzie do wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 30 proc., a dla nauczycieli początkujących o 33 proc. Dodatkowo w ustawie zostały zawarte informacje na temat podwyżek dla nauczycieli z przedszkoli.

REKLAMA

Jednocześnie uchwalono zwiększenie środków dla samorządów o 3,2 mld zł i wskazanie innego podziału subwencji rozwojowej. W 60 proc. dzielona jest w oparciu o liczbę mieszkańców, z odpowiednimi limitami minimum dla każdej jednostki.

W nowych przepisach znalazł się także zapis umożliwiający przekazanie ministrowi kultury do 1 mld zł na podwyższenia kapitału spółek publicznego radia i telewizji oraz do 1,95 mld zł. Ustawa teraz ma trafić do Senatu.

REKLAMA

REKLAMA