Sondaż. Część wyborców zmieniła zdanie. Duży wzrost poparcia jednej partii

fot. Kalinka261015
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 pl

Choć Polacy udzielają poparcia poszczególnym partiom politycznym co 4 lata, ich preferencje zmieniając się na bieżąco. Od wyborów minął zaledwie ponad miesiąc, a niektórzy już zmienili zdanie! Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę wyniki byłyby już nieco inne, niż miało to miejsce 15 października. Dość poważny spadek odnotowała Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Gwałtownie rosną notowania Konfederacji.

REKLAMA

Pojawił się najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski, który nie ma już mocy zmienić krajobrazu polskiej sceny politycznej, ale wskazuje jak zmieniły się preferencje wyborców od czasu październikowych wyborów parlamentarnych.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, frekwencja nie byłaby już tak imponująca jak 15 października, ale wciąż duża – pójście do urn zadeklarowało 63,8 proc. badanych.

REKLAMA

Zgodnie z wynikami sondażu wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 31,3 proc. poparcia. W stosunku do badania United Surveys z początku listopada PiS odnotowało spadek poparcia o 1,9 pkt proc.

Na drugim miejscu uplasowałaby się Koalicja Obywatelska (26,7 proc.), która również utraciła spore poparcie względem ostatniego badania. Głos na KO chciałoby oddać aż o 3,7 pkt proc. wyborców mniej.

REKLAMA

Na podium nic się nie zmienia, bo trzecią lokatę stale zajmuje Trzecia Droga, którą chciałoby poprzeć 14,4 proc. wyborców. Sojusz Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego również notuje spadek poparcia – 1,7 pkt proc.

Nowy sondaż po wyborach parlamentarnych. Duży skok poparcia dla Konfederacji

Wzrost poparcia następuje nieoczekiwanie na ostatnich miejscach zestawienia. Tuż po pierwszych obradach Sejmu X kadencji Lewica zgłosiła pod obrady projekty, dotyczące m.in. aborcji. Formacja ta jest więc bardzo aktywna w nowym, politycznym rozdaniu. W sondażu United Surveys poparcie dla lewicy deklaruje 10,4 proc. wyborców – o 1,9 pkt proc. więcej, niż w badaniu z początku listopada.

Największym wzrostem poparcia cieszy się Konfederacja. Głos na tę formację zadeklarowało 9,1 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 3,1 pkt proc. w stosunku do ostatniego badania. Konfederacja – choć wynik był rozczarowujący dla części sympatyków – rozpoczęła nową kadencję Sejmu z 18 posłami i utworzyła klub parlamentarny z własnym wicemarszałkiem Sejmu. Konfederacja również rozpoczęła zgłaszanie swoich projektów ustaw.