W biurach Orlenu trwa nalot ABW. Co się dzieje?

ABW
Fot. ABW

W środę ma miejsce zmasowana akcja służb w największej spółce Skarbu Państwa. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli dzisiaj do biur PKN Orlen, gdzie zabezpieczają dokumenty paliwowego giganta. Przeszukania mają miejsce jednocześnie w Warszawie, Płocku i Gdańsku. Przedstawiciele nowej koalicji rządzącej już na etapie kampanii zapowiadali szczegółowe przyjrzenie się fuzji Orlenu z Lotosem. Czy dzieje się to na naszych oczach?

REKLAMA

W czasie kiedy protestujący w Warszawie rolnicy skupili na sobie całą uwagę mediów, do biur Orlenu w całej Polsce weszli dzisiaj funkcjonariusze ABW. Agenci przeprowadzają czynności w związku z zabezpieczeniem materiału dowodowego – pisze w środę Polska Agencja Prasowa. Informację PAP potwierdziła zastępca prokuratora okręgowego w Płocku, Monika Mieczykowska.

ABW weszło do biur PKN Orlen w Warszawie, Gdańsku i Płocku. Trwa śledztwo ws. fuzji z Lotosem

Skoordynowany nalot ABW ma związek z dochodzeniem w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Prokuratura Okręgowa w Płocku rozpoczęła śledztwo po roku postępowania przygotowawczego, które uruchomiono w 2023 roku na podstawie zawiadomień polityków Platformy Obywatelskiej, jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

W śledztwie badane są ewentualne nadużycia w związku z przekroczeniem uprawnień i/lub niedopełnienia obowiązków oraz złe zarządzanie majątkiem spółki przez członków zarządu PKN Orlen i osoby odpowiedzialne. „Chodzi o podejrzenia związane z negocjacjami, ustalaniem warunków i podpisywaniem umów w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, a następnie podpisania umów związanych ze zbyciem 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk na rzecz Saudi Aramco” – pisze „Fakt”.

Śledztwo obejmuje okres od początku 2018 roku do 30 listopada 2022 roku. Straty PKN Orlen w związku z rzekomymi zaniedbaniami miały wynieść nie mniej niż 4 miliardy zł.

REKLAMA

Podziel się: