REKLAMA

fot. S.C. Air National Guard | Domena Publiczna

Trwa szczyt NATO w Madrycie – najważniejsze spotkanie przedstawicieli państw Sojuszu od dziesięcioleci. Wczoraj Trucja „dała zielone światło” w kwestii przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Dziś docierają kolejne, dobre wiadomości. Pentagon deklaruje zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej na terytorium Polski – podaje „WNP”.

REKLAMA

Amerykański resort obrony poinformował, że utrzymywanie amerykańskich sił rotacyjnych w naszym kraju będzie kontynuowane. Co więcej, USA deklarują dążenie do zwiększania swojej obecności w Polsce – w tym o wojska pancerne!

„Stany Zjednoczone będą też kontynuować podtrzymywanie i dążyć do zwiększenia obecności swoich znaczących sił rotacyjnych w Polsce, w tym Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (ABCT), elementu Brygady Lotnictwa Bojowego i elementu kwatery głównej dywizji, co pozwoli Departamentowi Obrony rozmieścić siły na całej długości wschodniej flanki” – napisano w komunikacie resrotu.

REKLAMA

Joe Biden ogłosił w środę, w Madrycie utworzenie wysuniętego dowództwa V korpusu US Army. Pentagon podkreśla, że decyzja skutkuje pierwszym, stałym rozmieszczeniem wojsk USA na wschodniej flance NATO. „To działanie opiera się na centralnej roli, jaką Polska odgrywa we wsparciu wiarygodnego odstraszania i obronności NATO” – brzmi fragment komunikatu, cytowany przez „WNP”.

Pentagon: Partnerstwo Polski i USA przekłada się na bezpieczeństwo wschodniej flanki

Przedstawicielka Pentagonu Celeste Wallander podczas telefonicznego briefingu także podkreśliła rolę naszego kraju w zapewnianiu bezpieczeństwa w regionie.

„Polska jest silnym sojusznikiem w NATO. Dokonała własnych decyzji w sprawie zwiększenia wydatków na obronę, zwiększania własnych zdolności bojowych i modernizacji swoich sił zbrojnych” – powiedziała urzędniczka, cytowana przez „WNP.

REKLAMA

Dodała także, że partnerstwo Polski i USA przekłada się na bezpieczeństwo całej flanki.

Stany Zjednoczone rozmieszczą także dodatkowy Brygadowy Zespoł Bojowy w Rumunii, co umożliwi przeprowadzanie częstszych manewrów oraz szybszy przerzut wojsk amerykańskich do państw bałtyckich.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA