fot. Krystian Maj | CC-BY-3.0-PL

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, aby ocieplali swoje domy przed kolejnym sezonem grzewczym, który zapowiada się na niezwykle trudny. Namawiał przy tym do korzystania z przygotowanych w tym celu programów rządowych. Tweet nie zdobył aprobaty Polaków… Wręcz przeciwnie! Spotkał się z tak zażartą krytyką, że został usunięty z twitterowego profilu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Węgla nie ma a gaz jest rekordowo drogi i nie zapowiada się, żeby sytuacja w krótki czasie się poprawiła. Nic dziwnego więc, że Polacy obawiają się nadchodzącej zimy, która – na domiar złego – może na dokładkę przynieść nam mróz.

Podczas wizyty w powiecie lublinieckim premier Mateusz Morawiecki  odwiedził rodzinę, która skorzystała z programu dotacji na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. Szef rządu zaapelował do Polaków, aby szli tą drogą i ocieplali swoje domy jeszcze przed nadchodzącym sezonem grzewczym.

„Przeznaczamy kolejne miliardy złotych na program ocieplania naszych domów, ocieplania budynków, pomieszczeń – po to, żeby zmniejszyć rachunki. Kolejne dziesiątki tysięcy domów będą mogły skorzystać z tego programu” – powiedział szef rządu.

Premier przypomniał, że kolejna edycja programu „Czyste Powietrze” pozwala na prefinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych aż do 90% całkowitego kosztu takiego przedsięwzięcia. Zaliczkowane może być nawet 50% inwestycji, a pozostała kwota jest wypłacana w ciągu 30 dni od jej zakończenia. Koszty termomodernizacyjne mogą być pokryte nawet do wysokości 79 tys. złotych.

Wpis Kancelarii Premiera wywołał burzę. Został usunięty, ale internet nie zapomina

„Premier @MorawieckiM w #Boronów: Drodzy rodacy postarajcie się ocieplić swoje domy jeszcze przed tym sezonem grzewczym. #CzystePowietrze” – mogli przeczytać internauci w profilu KPRM na Twitterze.

Wpis ten został usunięty po burzy, jaka rozpętała się w mediach społecznościowych.

KPRM zastąpiło tweeta nowym – już z inną treścią. „Premier @MorawieckiM w #Boronów: Zachęcam wszystkich do skorzystania z tych programów ocieplania budynków i instalacji, które obniżą koszt rachunków za ciepło i energię elektryczną nawet o 70%” – brzmiała „druga wersja” wpisu.

Komentujący tłumnie zdążyli się jednak odnieść do pierwszego wpisu.

„Ponieważ tweet został chyba usunięty przez @PremierRP powtórzę: inflacja zjadła dużą część dotacji #CzystePowietrze (dziś za te same pieniądze ocieplimy dwa razy mniejszą powierzchnię ścian niż 2 lata temu). Reakcji rządu brak. Czyste Powietrze „plus” to kpina z ludzi” – tak rady premiera skomentował Andrzej Gula, aktywista Polskiego Alarmu Smogowego i prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę