Srebrzyca to choroba, która zmienia zabarwienie wystawianej na kontakt z promieniami słonecznymi skóry. Najczęściej jej objawy pojawiają się na twarzy, szyi, dłoniach i błonach śluzowych jamy ustnej. Skóra staje się szara z lekkim niebieskim zabarwieniem. Co wywołuje chorobę?
Srebrzyca dotyka osoby pracujące przy wydobyciu srebra, przetwarzające ten metal, pracujące w zakładach produkujących elektronikę, oraz osoby, które stosują srebro koloidalne. Może też pojawić się u osób ze skłonnością do częstego wkładania do ust srebrnych łańcuszków. Podobnie może dotyczyć osób, które korzystają z zabytkowej srebrnej zastawy stołowej i srebrnych sztućców.
Srebrzyca może pojawić się miejscowo od noszenia srebrnej biżuterii. Nie raz można zauważyć grafitowe zabarwienie skóry w miejscu przylegania łańcuszka czy pierścionka.
Wówczas dochodzi do kumulowania się w organizmie związków srebra, które nadają skórze ten kolor. Srebrzyca nie zagraża zdrowiu i życiu, a jej objawy uważane są jedynie za defekt kosmetyczny. W celu usunięcia szaroniebieskiego zabarwienia skóry stosuje się laseroterapię. Jak informuje redakcja Wprost, często jej objawy nigdy nie ustępują. Wtedy szaroniebieskie zabarwienie skóry pozostaje do końca życia.