W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze miało miejsce historyczne wydarzenie. Podczas jednej z operacji onkologicznej głowy i szyi wykorzystano śródoperacyjne obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej (ICG), czego w Polsce nie zrobił jeszcze nikt.
Operacja została wykonana przez zespół kierowany przez szefa Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego dr. hab. n. med. Pawła Golusińskiego. Lekarz ten zajmuje się przeprowadzaniem najbardziej skomplikowanych zabiegów i operacji o podłożu onkologicznym.
Nowatorska metoda została wykorzystana przy okazji zabiegu usunięcia nowotworu w zaawansowanym stadium, który objął okolice dna jamy ustnej, języka i żuchwy. Dzięki zastosowaniu innowacji udało się w całości usunąć guz z fragmentem kości.
Rekonstrukcję usuniętej części ciała udało się przeprowadzić z kolei dzięki płatowi skórno-powięziowemu, pobranemu z przedramienia pacjenta. Został on implantowany w miejsce ubytku w jamie ustnej, natomiast znajdujące się tam naczynia krwionośne zostały połączone z naczyniami w szyi.
– Innowacyjność tego zabiegu polegała na tym, że jako jedni z pierwszych w tego typu operacjach rekonstrukcyjnych, zastosowaliśmy technikę polegającą na śródoperacyjnym podaniu dożylnym zieleni indocyjaninowej (ICG). Celem była ocena, czy płat jest prawidłowo ukrwiony i będzie miał możliwość przetrwania w nowym miejscu. Inaczej mówiąc, czy po prostu przeszczepiona tkanka się przyjmie – powiedział dr Golusiński, cytowany przez ,,Niezależną”.
Zastosowanie specjalnej kamery wyposażonej w tego typu kontrast medycy są w stanie dostrzec, czy po wprowadzeniu odpowiedniego barwnika dochodzi do jego rozprowadzenia poprzez naczynia krwionośne w badanych tkankach.