Zgodnie z ogłoszonym przez rząd Narodowym Programem Szczepień Przeciw COVID-19, dobrowolnie i bezpłatnie osoby dorosłe i w wieku od 12 lat będą mogły zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Poniżej wyjaśniamy, jak będzie wyglądał proces rejestracji.
Szczepionki będą podawane domięśniowo w dwóch dawkach i w odstępach co 3-4 tygodnie. Pełna ochrona ma być dostępna po siedmiu dniach od podania drugiej dawki szczepionki. Zanim jednak do tego dojdzie, pacjent będzie musiał przejść wymagane badanie kwalifikacyjne, aby wykluczyć ewentualne przeciwności.
Proces szczepień będzie się odbywał na podstawie zaproszeń (dokument e-skierowania), którego ważność od momentu wystawienia będzie wynosiła 60 dni. Umówienie się na konkretny termin szczepienia będzie się z kolei odbywać poprzez centralny system e-rejestracji.
Jak przypomina Radio Zet, proces rejestracji będzie wyglądał następująco:
- chętni muszą zarejestrować się na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub osobiście u lekarza POZ,
- po rejestracji pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o terminie i miejscu szczepienia (od razu na dwie wizyty),
- pacjent osobiście stawia się w wyznaczonym miejscu i czasie, gdzie przejdzie badanie wstępne,
- po pomyślnym przejściu badania pacjent otrzyma pierwszą dawkę szczepionki,
- po 3-4 tygodniach pacjent ponownie będzie się mógł zgłosić po drugą dawkę szczepionki, bez konieczności ponownej rejestracji.
W dokumencie nazwanym „Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19” znajduje się informacja, w myśl której zaszczepienie się znacząco ogranicza możliwość zachorowania i transmisji wirusa SARS-CoV-2. Z tego powodu zaszczepieni będą mogli bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych, a także czekają na nich kolejne luzowania restrykcji.