Jak podaje czasopismo: „Environmental Health Perspectives”, wysokie stężenie szkodliwego kadmu w ludzkim organizmie może korelować z poważniejszym przebiegiem chorób zakaźnych układu oddechowego, niewykluczone, że również COVID-19.
Kadm zaliczany jest do toksycznych metali ciężkich, który gromadzi się w organizmie. Jest składnikiem dymu tytoniowego. Narażenie na tę substancję wynika też bardzo często z narażenia na spaliny paliw kopalnych. Substancja występuje w niedużych ilościach w zanieczyszczonej wodzie i żywności. Najwięcej pierwiastka znajduje się w zbożach, głównie pszenicy (np. pieczywo, makaron), otrębach pszennych, soi, ryżu, podrobach (wątroba, nerki), ziemniakach, niektórych warzywach liściastych i korzeniowych. Co ciekawe, w suplementach diety także jest obecny kadm.
Analizy, które przeprowadzili eksperci z Uniwersytetu w stanie Michigan, Waszyngtonie i Południowej Kalifornii, wskazują na zależność pomiędzy znacznym poziomem kadmu w organizmie, a wyższymi współczynnikami śmiertelności u osób chorych na grypę bądź cierpiących na zapalenie płuc, wywołane przez wirusy systemu oddechowego, np. COVID-19. Do takich wniosków doszedł min. główny inicjator badania – Profesor Sung Kyun Park.
W badaniu rozpatrywano dane niemal 16 tys. uczestników z dwóch osobnych kohort. W pierwszym teście mierzono zawartość kadmu w moczu, w kolejnym – we krwi. Po uwzględnieniu płci, masy ciała itp. zauważono, że u ludzi z poziomem pierwiastka w 80. percentylu możliwość zgonu na skutek zapalenia płuc lub grypy było o około 15% wyższe niż u pacjentów z 20. percentyla.
Osoby zarówno palące, jak i niepalące, mogą odnieść pozytywne efekty ze zmniejszenia ekspozycji na kadm. Przewlekłe narażenie na ten pierwiastek, nawet w niewysokich stężeniach, może naruszyć układ obronny płuc, a osoby z dużym jego poziomem w organizmie mogą nie dać sobie rady z atakami wirusa grypy.
Specjaliści stwierdzili, że niebagatelne znaczenie ma rzucenie palenia. Dodał, że każdy musi mieć świadomość tego, że źródłem kadmu jest także środowisko, woda i nasz pokarm.